ADV
blank
Wiadomości

2 maja – Dzień Flagi RP

blankFlaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja (sobota) obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

W Dniu Flagi RP, 2 maja każdy może, a właściwie powinien wywiesić biało-czerwoną flagę. Dzień Flagi RP obchodzimy już po raz szesnasty. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Polskie symbole narodowe – polska flaga, orzeł biały w koronie, nasz hymn – wyrażają bardzo wiele. Wyrażają naszą wspólnotę, tożsamość, pamięć, ale także – co szczególnie istotne – wyrażają nadzieję na przyszłość – mówił w 2008 roku podczas konferencji „Rola symboli narodowych we współczesnej Polsce” szef BBN Władysław Stasiak.

Flagi można wywieszać także m.in. z balkonów i okien. Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest maszt skośny przywieszony do budynku oraz maszt pionowy. Flaga w nocy powinna zostać oświetlona (tak jest w przypadku różnych instytucji). Flaga nie może dotykać gruntu, zabronione jest również umieszczanie na niej wszelkiego rodzaju napisów, czy rysunków. A z tym jak wiadomo jest dosyć różnie i nie brakuje flag Polski z napisami miast i wsi…

Należy pamiętać, że flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to nie powinien jej już wywieszać.

Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.

Flagi z herbem umieszczonym na białym tle mogą wywieszać przedstawicielstwa Polski za granicą, lotniska cywilne, bosmanaty i kapitanaty portów.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych na świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona” <==

PAP / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button