
W środę 2 kwietnia 2025 r. przypada 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Jak go wspominamy? Był dla nas wielkim autorytetem, patriotą, duchowym przywódcą czasów przełomu a przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu. Jego śmierć była bolesną stratą.
O godz. 21.37. 2 kwietnia 2005 r. arcybiskup Leonardo Sandri przekazał wiadomość: „… nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca”. Bicie dzwonów, dźwięk syren i spontaniczne gromadzenie się ludzi w Kościołach czy miejscach związanych z Janem Pawłem II. To obraz który w swojej pamięci z pewnością zachowało wiele osób. Kolejne dni aż do pogrzebu Jana Pawła II były czasem żałoby i modlitwy.
5 kwietnia 2005 r. w całej Polsce odbyły się uroczystości poświęcone zmarłemu papieżowi. W tym dniu w Brzesku na Placu Kazimierza Wielkiego została odprawiona Msza Święta podczas której kilka tysięcy mieszkańców Brzeska i okolicznych miejscowości modliło się w intencji zmarłego Papieża Polaka. Mszę Świętą koncelebrował m.in. ksiądz proboszcz Władysław Pasiut, a uczestniczyli w niej licznie parafianie szczepanowscy.
Galeria zdjęć z Mszy Świętej na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku <==
8 kwietnia 2005 odbył się pogrzeb Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Joseph Ratzinger. Ciało papieża spoczęło w kryptach bazyliki św. Piotra. W tym dniu parafianie szczepanowscy modlili się wspólnie w bazylice.
8 kwietnia 2005 – Szczepanow – Dzień pogrzebu – Msza Sw. żałobna w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II <==
W pamięci mieszkańców Szczepanowa na zawsze pozostaną wizyty ks. kardynała Karola Wojtyły w sanktuarium szczepanowskim, a także pamięć i troska jakimi darzył miejsce narodzin Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Kroniki zapisały Jego wizyty w Szczepanowie – udział w pogrzebie ks. prof. Stanisława Adamczyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rodaka z Łęk, a także w uroczystościach diecezjalnej stacji milenijnej w 1966 roku.
Najpiękniej jednak błyszczą karty kronik z 1978 roku. Wtedy to przewodniczył uroczystej Mszy świętej z okazji 900 rocznicy męczeńskiej śmierci świętego Stanisława, rozpoczynającej Rok Świętego Stanisława. Przywiózł ze sobą relikwiarz głowy Patrona Polski, a po wygłoszonym słowie pobłogosławił nim wiernych. Pięć miesięcy później został Ojcem Świętym, Janem Pawłem II. Nie zapomniał wówczas o Szczepanowie, miejscu urodzin swego poprzednika na stolicy biskupiej w Krakowie. Uważał, iż nazwa miejsca urodzenia Patrona Polski była nieodłącznym znakiem tożsamości świętego Stanisława. Jednym z ostatnich przejawów troski o szczepanowskie sanktuarium było wyniesienie w 2003 roku tutejszego kościoła parafialnego do godności bazyliki mniejszej.
Szerzej o związkach papieża ze Szczepanowem i osobą Św. Stanisława BM można przeczytać na stronie internetowej szczepanowskiej Bazyliki: https://bazylikaszczepanow.pl/wydarzenia-w-sanktuarium/jp2
—
bazylikaszczepanow.pl
Przez wieki do miejsca narodzin Świętego przybywali pielgrzymi – możni tego świata, Królowie Polski, duchowni. Wśród nich byli również przyszli papieże – Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.