Pomimo że w ciągu dnia termometry nadal wskazują temperatury około 10 stopni Celsjusza – to jednak nocą w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać spadku temperatur w okolice 0 stopni Celsjusza. Z tego powodu policjanci i pracownicy ośrodków pomocy społecznej apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur.
Bezdomni w czasie zimy potrzebują szczególnej pomocy. Bez dachu nad głową, ciepłego pożywienia i ubrania każdy spadek temperatury może okazać się dla nich zabójczy. Klatki schodowe, piwnice, budynki gospodarcze i inne, zadaszone miejsca, służą bezdomnym jako zimowe schronienie. Jest to często uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego funkcjonariusze reagują na takie sygnały. Prowadzona interwencja to szansa dla policjantów, by wskazać noclegownie i miejsca wydawania posiłków. W niektórych sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza.
Najbardziej narażone na wyziębienie są osoby, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.
Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy jeden telefon, by wezwać pomoc odpowiednich służb. W przypadku niskich temperatur nie trzeba wiele, by doszło do wychłodzenia.
Jeżeli widzisz osobę bezdomną, samotną bądź nieporadną narażoną na działanie niskich temperatur – zareaguj! Udziel wsparcia lub poinformuj odpowiednie służby:
· Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – informacja o możliwych formach wsparcia (m.in. adresy najbliższych schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej). tel. 987 (bezpłatna infolinia)
· Miejskie/Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej – wsparcie w zakresie zapobiegania trudnym sytuacjom życiowym.
· Policja – wzmożone działania prewencyjne i pomocowe zmierzające do minimalizowania zagrożeń związanych z utratą życia lub zdrowia. tel. 112 (Centrum powiadamiania ratunkowego).
lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie. W przypadkach pilnych lepiej jednak skorzystać z kontaktu telefonicznego.
—
Policja / IB