Trwają prace przy rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody w Sufczynie. Powstaje tam zbiornik na wodę o pojemności 500 tysięcy litrów wody, a także modernizowane są wybrane elementy istniejącej instalacji – m.in. wymieniono stare zasuwy na automatyczne przepustnice o napędzie elektrycznym. To jedna z kluczowych inwestycji RPWiK Brzesko w 2020 r. Wartość robót budowlanych to 1,57 mln zł netto.
Do tej pory Stacja Uzdatniania Wody w Sufczynie dysponowała zbiornikiem o pojemności 250 tysięcy litrów wody. Teraz jej zdolności do zabezpieczenia niezbędnej ilości wody dla mieszkańców regionu znacząco wzrosną.
– Roboty budowlane, polegające na modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Sufczynie – w szczególności budowie zbiornika wody czystej będącego dodatkowym rezerwuarem wody pitnej dla miasta Brzeska oraz Gminy Dębno, rozpoczęły się w styczniu 2020 r. Aktualnie prowadzone są prace polegające na wymianie części rurociągów, wymianie zasuw na przepustnice, a także instalacji elektrycznej i automatyki – mówi Piotr Lach zastępca prezesa RPWiK Brzesko.
Zbiornik o pojemności 500 m3 ma spore rozmiary – jego średnica zewnętrzna wynosi blisko 16 m, a wysokość 4,4 m. Zbiornik został częściowo zagłębiony w ziemi. Dla polepszenia właściwości izolacyjnych został obsypany ziemią. Ilość wody jaką magazynuje jest porównywalna z ilością wody jaka służy do napełnienia basenu sportowego w Brzesku. Uzupełnieniem inwestycji był remont istniejącej komory zasuw poprzez wymianę rurociągów technologicznych, pomostu i istniejącej armatury.
Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe INTEGRAL Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie, wyłonione w ramach przetargu nieograniczonego rozstrzygniętego pod koniec 2019 r. Pomimo trudności jakie wywołała epidemia koronawirusa roboty były realizowane sprawnie i bez żadnych opóźnień.
Prace w Sufczynie potrwają do grudnia 2020 roku.
– Rozbudowa stacji w Sufczynie zapewni dostawę wody w wymaganej ilości i jakości, co jest szczególnie ważne w miesiącach letnich, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest najwyższe w ciągu roku. Dodatkowo pozwoli stworzyć niezbędną rezerwę w przypadku jakiejkolwiek awarii – dodaje Piotr Lach.
Budowa zbiornika w Sufczynie została sfinansowana ze środków własnych Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku.
Na terenie objętym działalnością, spółka RPWiK Brzesko eksploatuje sieć wodociągową o długości przekraczającej 500 kilometrów. Składają się na nią sieci magistralne Łukanowice — Brzesko o długości 44,6 km, magistrala Brzesko — Bochnia o długości 7,8 km, magistrala O 300/200 Łukanowice — Zakliczyn o długości 9,7 km, a także sieć rozdzielcza którą woda dociera bezpośrednio do odbiorców o długości 443,7 km. Poza zbiornikami w Sufczynie woda gromadzona jest w zbiornikach wyrównawczych zlokalizowanych na Garbatce, w Okocimiu, Jasieniu, Jadownikach i Łysej Górze.
Ze względu na duże zróżnicowanie wysokościowe, szczególnie po południowej stronie drogi 94, w celu dostarczenia wody pod wymaganym ciśnieniem konieczne jest stosowanie na sieci wodociągowej przepompowni wody i hydroforni. Na magistrali wodociągowej w miejscowości Sufczyn zlokalizowana jest przepompownia II stopnia, która przetłacza do zbiorników końcowych w Brzesku około 85% wody produkowanej przez Stację Uzdatniania Wody w Łukanowicach, natomiast na sieci rozdzielczej jest 32 hydroforni, które zapewniają dostawę wody do odbiorców najwyżej położonych. Dla części odbiorców woda przetłaczana jest aż cztery razy.
—
foto RPWiK Brzesko
IB