Nowy rok nadal z Wojskami Obrony Terytorialnej. 11 MBOT wspiera powiat brzeski
Wojska Obrony Terytorialnej ścisłe monitorują sytuację związaną z COVID-19 i traktują ją bardzo poważnie. Przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez aktywne wspieranie działań instytucji i służb. Celem Wojsk Obrony Terytorialnej jest również zapewnienie żołnierzom i pracownikom dostępu do sprawdzonych i rzetelnych informacji.
Od 336 dni 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej (11 MBOT) walczy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie województwa małopolskiego. W chwili obecnej razem z żołnierzami Wojsk Lądowych: 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 batalionu dowodzenia, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Sił Powietrznych: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego:
– podejmowane są działania w 12 szpitalach na terenie Małopolski wspierając:
– informatyczną bazę danych systemu ELC poprzez zapewnienie jego efektywności i ciągłości działania;
– mierząc temperaturę osobom wchodzącym na teren szpitali;
– wykonując zadania administracyjno – logistyczne.
WOT skupia również swoje działania na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa małopolskiego.
Wojska Obrony Terytorialnej angażują się w zadania związane z dostarczaniem obiadów w ramach akcji „Obiad dla bohatera” dla 11 osób oraz utrzymują kontakt z 35 weteranami walk o wolna Polskę.
Łącznie w całość przedsięwzięcia zaangażowanych jest ponad stu żołnierzy. W Powiecie Brzeskim w 11 MBOT służy 18 żołnierzy OT z powiatu brzeskiego.
Jeszcze w styczniu 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej (11 MBOT) zainaugurowała tegoroczny cykl szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Na drugim kierunku terytorialsi walczą z rozprzestrzenianiem się COVID-19 na terenie województwa małopolskiego. Równolegle formuje się 112 batalion lekkiej piechoty (112 blp) w Oświęcimiu.
11 MBOT przy zachowaniu pełnych obostrzeń sanitarnych realizowała pierwsze szkolenie rotacyjne w tym roku. Żołnierze z Małopolski szkolili się na terenie jednostki wojskowej w Rząsce pod Krakowem. W 2021 r. terytorialsi skupią główny wysiłek na rozbudowie potencjału osobowego, utrzymaniu wysokiego poziomu wyszkolenia bojowego oraz wsparciu administracji publicznej i służb medycznych w walce z pandemią.
Celem Małopolskiej brygady jest przeprowadzenie w br. sześć szkoleń podstawowych (szesnastodniowych) dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem oraz sześć szkoleń wyrównawczych (ośmiodniowych) dla osób, które już składały przysięgę wojskową. Najbliższe szkolenia rozpoczną się 13 marca. Kolejne odbędą się w maju, dwa razy w sierpniu, październiku oraz w listopadzie. Każde szkolenie podstawowe zostanie zakończone uroczystą przysięgą na terenie jednostki wojskowej. Ponadto w 2021 r. odbędzie się dziewiętnaście szkoleń rotacyjnych – etap indywidualny, osiemnaście szkoleń rotacyjnych – etap specjalistyczny oraz jedno szkolenie rotacyjne – etap zgrywający. Końcem czerwca i sierpnia oraz w połowie listopada rozpoczną się dwutygodniowe szkolenia zintegrowane.
Dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT zaproszenie jest cały czas aktualne. O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto:
– posiada obywatelstwo polskie,
– znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat,
– posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
– nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.
Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.
—
borzecin.pl