Podano 6 milionów szczepionek na koronawirusa w Polsce. A ile w Powiecie Brzeskim?
Do 31 marca 2021 r. w Polsce wykonano ponad 6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 2 mln drugą dawką. Równocześnie zgłoszono 5 471 niepożądane odczyny, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. W Powiecie Brzeskim do tej pory podano 10 007 szczepionek, z czego drugą dawkę otrzymało 2 867 osób. To 3,07 procent mieszkańców Powiatu Brzeskiego.
Od kilku dni w w Szpitalu Wojewódzki im. Św. Łukasza szczepieni są również przedstawiciele służb mundurowych. Wśród nich są policjanci i strażacy z terenu Powiatu Brzeskiego.
Bieżący raport nt szczepień przeciwko COVID-19 <==
Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – to plan działań w II kwartale 2021 roku w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień.
W I kwartale największym wyzwaniem była dostępność szczepionki na koronawirusa. W najbliższych miesiącach największym wyzwaniem będzie wydajność punktów szczepień – bowiem w kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek, a deklaracje producentów mówią natomiast, że może być nawet 7 mln szczepionek.
Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń.
– Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Za nami już szczepienia m.in. kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, a także nauczycieli. Szczepimy seniorów, chorych przewlekle oraz służby mudnurowe. Efekty już są widoczne. Po zaszczepieniu odnotowano znaczący spadek zakażeń u pracowników medycznych oraz u pensjonariuszy DPS-ów.
Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?
Chcąc przyspieszyć proces rejestracji wprowadzono nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Aktualnie rozpoczyna się etap szczepień populacyjnych. W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972.
Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.
Już teraz wszyscy chętni do szczepienia mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji danej grupy wiekowej z osobami zarejestrowanymi skontaktuje się infolinia.
Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego! <==
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie! <==
—
IB / gov.pl