ADV
Wiadomości

Łączyła ich piłka. Cudzoziemcy nielegalnie zatrudnieni w klubie sportowym

Senegalczyk i dwóch Nigeryjczyków zostali piłkarzami małopolskiego klubu piłkarskiego klasy okręgowej. Niestety, władze klubu nie zadbały o dopełnienie wszystkich formalności przy zatrudnianiu cudzoziemców. Teraz klub mogą czekać nieprzyjemne konsekwencje.

Dwa dni temu zakończona została kontrola legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców w jednym z małopolskich klubów piłkarskich. Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie stwierdzili, że w klubie występującym na 6 szczeblu krajowych rozgrywek piłkarskich, zatrudnionych jest nielegalnie 3 cudzoziemców.

Dwóch Nigeryjczyków w wieku 24 i 25 lat oraz 32-letni Senegalczyk, wykonywało pracę na podstawie kontraktów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej – czyli umów cywilnoprawnych na stanowiskach zawodników reprezentujących barwy klubu we wszystkich rozgrywkach sportowych piłki nożnej.

Umowa z młodszym Nigeryjczykiem podpisana została, gdy ten wykorzystał już dopuszczalny czas uprawnionego pobytu w Polsce, a więc podczas nielegalnego pobytu cudzoziemca na terenie RP. W jego przypadku, Komendant Placówki SG w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Natomiast starszy z Nigeryjczyków oraz Senegalczyk wprawdzie przebywali w Polsce legalnie, jednak zostali  zatrudnieni przez klub sportowy niezgodnie z przepisami. 25-latek z Nigerii nie posiadał odpowiedniego zezwolenia na wykonywanie pracy w Polsce, a Senegalczyk został zatrudniony przez klub na innych warunkach, niż te zadeklarowane w zezwoleniu na wykonywanie pracy.

Po zakończeniu kontroli przeprowadzonej przez strażników granicznych, klub sportowy mogą czekać poważne konsekwencje. W związku z nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców, wobec władz klubowych skierowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Przypominamy, że nielegalne zatrudnianie cudzoziemców zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł (art. 120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Pamiętajmy, że każdy cudzoziemiec wykonujący pracę zarobkową w Polsce – również jako piłkarz – oprócz uregulowania kwestii cywilno-prawnych z pracodawcą – musi posiadać odpowiednie dokumenty i zezwolenia do wykonywania tejże pracy w Polsce. Organem właściwym do wydawania takich zezwoleń jest odpowiedni terytorialnie Wojewoda.

karpacki.strazgraniczna.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button