A właściwie jeden bóbr, którego udało się uchwycić na zdjęciu nadesłanym przez naszego czytelnika. Zdjęcie bobra zostało wykonane w pobliżu skrzyżowania ul. Świętego Stanisława oraz ul. Osiedle na Wzgórzu. To miejsce i generalnie Szczepanów nie obfitują w cieki wodne, które mogłyby być atrakcyjne dla bobrów. Niemniej ten młody bóbr prawdopodobnie rozpoznaje okolice w poszukiwaniu dogodnych terenów do bytowania oraz potencjalnego partnera życiowego.
Ulicami Brzeska i okolicznych miejscowości często spacerują rozmaite zwierzęta – były już dziki (w ilościach wręcz hurtowych), krowy i rozmaity drób. Jak na razie bobry należą jeszcze do rzadkości.
Wiosna to czas zwiększonej aktywności bobrów. Należy pamiętać, że bobry są pod ochroną i bez decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie można ich płoszyć.
Bóbr europejski Castor fiber to największy krajowy gryzoń. Obecnie mamy w Polsce ok. 137 tysięcy bobrów. Bóbr, jak żadne inne zwierzę ma możliwość kształtowania środowiska, tym samym wpływa na zwiększanie różnorodności biologicznej i retencji, zmniejszanie zanieczyszczenia wód, etc. Bobry w wielu miejscach kraju swoją działalnością przyczyniają się do zwiększenia lokalnych możliwości retencji wód w glebie, tworząc zarazem bogate przyrodniczo miejsca dzięki swoim konstrukcjom. Wodni inżynierowie potrafią uczynić z niejednego miejsca oazę bioróżnorodności.
—
foto: Bolesław Dąbrowa
IB /Wody Polskie