Jak informują meteorolodzy w najbliższe dni słupki rtęci poszybują bardzo wysoko. W Małopolsce od czwartku 17 czerwca temperatura znacząco przekroczą 30 stopni Celsjusza. W cieniu! W tym upalnym czasie pamiętajmy o naszych starszych i samotnych sąsiadach. Zadbajmy także o czworonożnych przyjaciół.
W czwartek prognozuje się temperaturę maksymalną od 30 do 32 stopni Celsjusza, a w piątek i sobotę od 32 do do 34 stopni Celsjusza. Ochłodzenie pojawi się dopiero we wtorek.
– W kolejnych dniach w wielu miejscach naszego kraju żar poleje się z nieba! Wszystko za sprawą dynamicznego transportu mocno rozgrzanych mas powietrza – zarówno pochodzenia polarno-kontynentalnego z adwekcją postępującą ze wschodu Europy, jak i zwrotnikowego z południowych rejonów kontynentu europejskiego – mówi Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser.
Wysokie temperatury szczególnie dają się we znaki osobom starszym i chorym. Otoczmy takie osoby szczególną opieką – zadbajmy, by nie zabrakło im czystej, świeżej wody, zróbmy zakupy, zrealizujmy receptę w aptece, przewietrzmy mieszkanie itd.
Pamiętajmy, że starość, niedołężność czy choroba stają się w połączeniu z upałami szczególnie uciążliwe. Ważnym jest, by przynajmniej dwa razy dziennie zadzwonić lub odwiedzić samotnego sąsiada, aby sprawdzić, czy nie zasłabł lub gorzej się poczuł.
Nie zapominajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach. W czasie miesięcy letnich należy przede wszystkim zapewnić zwierzęciu możliwość schronienia się przed słońcem oraz stały dostęp do świeżej wody. Należy pamiętać, że w czasie upałów będzie spożywać jej o wiele więcej niż w miesiącach chłodniejszych. Nigdy nie wolno zostawiać psa czy kota w zamknięciu, narażonego na promienie słoneczne. Dotyczy to zarówno przebywania na wybiegu, umieszczenia w klatce, czy w samochodzie.
Rady na upały
• regularnie pić duże ilości wody
• nosić nakrycie głowy
• ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu
• spożywać lekkie posiłki
• ograniczyć przyjmowanie napojów alkoholowych
• ubierać się w luźną, przewiewną odzież
• unikać skrajnych zmian temperatury, szczególnie w przypadku wychodzenia z pomieszczeń klimatyzowanych
Przegrzanie słoneczne:
• objawy: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności;
Pierwsza pomoc
• położyć poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieść na wysokość 20 – 30 cm). Poluzować ubranie. Użyć zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawać do picia wodę z solą, małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstawić wodę. Jeśli występują wymioty, szukać natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóżyć poszkodowanego na boku.
—
IB / Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser / Policja