ADV
blank
Wiadomości

Stan autokarów i prędkość pojazdów „pod lupą” ITD na półmetku wakacji

Ponad 1000 skontrolowanych autokarów turystycznych, 42 zatrzymane dowody rejestracyjne i 12 wydanych zakazów dalszej jazdy – to dotychczasowy bilans działań Inspekcji Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Pierwsza połowa wakacji była także pracowita dla urządzeń systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały w tym okresie 132 120 naruszeń. Rekordziści jechali w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h. Urządzenia zarejestrowały także 6 769 przypadków niezastosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Coroczne wakacyjne działania ITD są prowadzone w okresie wzmożonego ruchu na polskich drogach. Inspektorzy zintensyfikowali kontrole autokarów turystycznych, które nie zawsze są w nienagannym stanie technicznym. Sprawdzana jest też trzeźwość i czas pracy kierowców autokarów. Z kolei kierowcy samochodów osobowych nie zawsze pamiętają o tym, jak zgubna i tragiczna w skutkach może okazać się nadmierna prędkość. Efektem tego jest duża liczba naruszeń zarejestrowanych przez urządzenia CANARD.

Usterki techniczne i manipulacje czasem pracy

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji do końca lipca inspektorzy ITD skontrolowali 1003 autokary. Kontrole odbywały się zarówno w miejscach rozpoczęcia podróży jak i na trasach w całej Polsce. 42 kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych zaniedbań stanu technicznego lub braku ważnych przeglądów technicznych. W 12 autokarach usterki były na tyle poważne, że kierowcom wydano zakaz dalszej jazdy. Pasażerowie musieli zaczekać na pojazd w dobrym stanie technicznym. W takich przypadkach przewoźnicy są zobligowani do podstawienia sprawnego autokaru.

Dzięki przezorności organizatorów letniego wypoczynku udało się nie dopuścić do przewozu niesprawnym pojazdem harcerzy z Dolnego Śląska. Autokar, który miał ich przewieźć do Białego Brzegu, miał poważną usterkę hamulców. Z nieszczelnego układu uchodziło powietrze. Inspektorzy dolnośląskiej ITD przeprowadzili kontrolę po wcześniejszym zgłoszeniu. Z kolei na krajowej 92-ce koło Kutna, patrol łódzkiej ITD zatrzymał do kontroli autobus przewożący dzieci z Nadarzyna do Torunia. Pojazd nie miał ważnego badania technicznego.

Najczęściej w kontrolowanych autokarach inspektorzy stwierdzają usterki układu hamulcowego i nadmiernie skorodowane lub uszkodzone nadwozia pojazdów. Mają także uwagi m.in. do sprawności wymaganego oświetlenia autobusów. Niekiedy zdarzają się przypadki, że przewoźnicy zapominają o zrobieniu przeglądu technicznego.

Oprócz stanu technicznego inspektorzy kontrolują przede wszystkim czas pracy kierowców. Kierowca odpowiadający za przewóz pasażerów powinien być w nienagannej kondycji psychofizycznej, wypoczęty i co najważniejsze trzeźwy. Niektórzy jednak próbują prowadzić autobus dłużej niż zezwalają przepisy. Pod koniec lipca, w jednej z miejscowości koło Starogardu Gdańskiego, patrol pomorskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar przewożący dzieci z kolonii z Jarosławca do Częstochowy i Katowic. Zaraz po zatrzymaniu autobusu do kontroli i wykonaniu wydruków z tachografu stwierdzono, że w tachografie znajdują się dwie karty kierowców, choć przewóz wykonywał tylko jeden szofer, który w kontrolowanym dniu  używał dwóch kart, symulując jazdę w załodze dwuosobowej. Skontrolowany przez inspektorów z Piły kierowca podczas jazdy z Wielkopolski nad polskie morze wyjął kartę z tachografu. Tłumaczył, że pogubił się w liczeniu czasu pracy i odpoczynku.

Od początku tegorocznej akcji „Bezpieczny autokar” inspektorzy ITD ukarali kierowców autokarów 182 mandatami. Wobec przewoźników wszczęli 58 postępowań administracyjnych. Za stwierdzone naruszenia grożą im kary pieniężne.

Za szybka jazda w obiektywie fotoradarów

W okresie letniego wypoczynku wielu kierowców zapomina o tym jak tragiczna w skutkach może być jazda z nadmierną prędkością. Od 26 czerwca 2021 roku do 29 lipca 2021 roku fotoradary ustawione przy polskich drogach zarejestrowały 52 345 naruszeń. W tym okresie najwięcej zdjęć kierowcom zrobił fotoradar usytuowany przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Krzywanice na Mazowszu, w sumie 955 naruszeń. 845 pojazdów zarejestrował następnie fotoradar, który znajduje się przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Solec Kujawski.

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 79 775 naruszeń. Najwięcej na autostradzie A1 w gminie Mykanów i autostradzie A1 w gminie Kamieńsk – 18 198 naruszeń. Z analizy zarejestrowanych wykroczeń wynika, że kierowcy przekraczali średnio prędkość o 28km/h.

Niechlubni rekordziści pędzili 110 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Z taką prędkością jechał kierujący samochodem osobowym w miejscowości Załuzie na krajowej „sześćdziesiątce”. Niewiele mniej, bo 108 km/h na liczniku miał kierowca samochodu osobowego, który przejeżdżał krajową 73-ką przez miejscowość Stopnica.

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji kierowcy mniej rozważnie wjeżdżają na skrzyżowania  z sygnalizacją świetlną. Urządzenia zamontowane w takich miejscach zarejestrowały 6 769 naruszeń. W porównywalnym okresie ubiegłego roku zarejestrowały 4 716 naruszeń. Najwięcej przypadków wjazdu na niewłaściwym świetle zarejestrowały urządzenia zamontowane na krajowej „siódemce” w miejscowości Mroków – 913wykroczeń.

Inspekcja Transportu Drogowego zwraca się do kierowców z apelem o ostrożną jazdę oraz wzajemny szacunek wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowcom ciężarówek i przewoźnikom przypomina o wakacyjnych ograniczeniach w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, obowiązujących w weekendy.

gitd.gov.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button