ADV
blank
Wiadomości
Trending

Jadowniki oddały hołd powstańcom warszawskim / zdjęcia

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Jadownikach dokładnie o godz. 17:00. W godzinę „W” 1 sierpnia 2021 r. zebrani na placu rotmistrza Witolda Pileckiego uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Podniesienie flagi państwowej, odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem poległych za Ojczyznę to stałe punkty corocznych uroczystości. W tym roku uroczystości odbyły się po raz 10.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

– Niech pamięć o naszych bohaterach, którzy bohatersko walczyli o wolną Polskę buduje postawy patriotyczne. Dlatego tym bardziej cieszy mnie duża obecność młodzieży i dzieci. Niech będą dla nich przykładem, drogowskazem.

Jak nie kochać Polski gdy widzi się tylu młodych i barw biało-czerwonych. – mówił Ryszard Pagacz wicewojewoda małopolski.

Uroczystości zgromadziły licznie przybyłych mieszkańców Jadownik i okolicznych miejscowości. Mocną reprezentację jak co roku wystawili harcerze Szczepu Czarnego z Jadownik. Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych różnych szczebli, reprezentanci stowarzyszeń, partii politycznych oraz wikariusze z Parafii w Jadownikach.

-Chylimy dzisiaj swoje głowy, oddajemy należyty hołd i szacunek Tym, którzy w obronie swojej Ojczyzny oddali swoje życie, ale pamiętamy również i z szacunkiem kłaniamy się wszystkim żyjącym jeszcze bohaterom, uczestnikom tamtych dni – mówił Jarosław Sorys – radny i sołtys Jadownik, inicjator organizacji uroczystości w Jadownikach.

W swoim wystąpieniu apelował o pamięć o patronie skweru rtm. Witoldzie Pileckim – bohaterze niezłomnym, uczestniku powstania warszawskiego zamordowanym przez władze komunistyczne Polski Ludowej, oraz o rodaku jadownickim, zakonniku klasztoru redemptorystów 28-letnim ojcu zakonnym Janie Świerczku, który został zamordowany na ul. Wolskiej, 6 sierpnia w drugim dniu rzezi na Warszawskiej Woli.

– Serdecznie dziękuję za obecność na uroczystości przedstawicielowi rządu w województwie wicewojewodzie małopolskiemu Panu Ryszardowi Pagaczowi, dziękuję uprzejmie za obecność posłance na Sejm Pani Józefie Szurek-Żelazko, dziękuję radnej sejmiku woj. małopolskiego Pani Annie Mikosz, dziękuję zastępcy burmistrza Brzeska Panu Grzegorzowi Brachowi i przewodniczącej rady miejskiej Pani Marii Kądziołce. Dziękuję wicestaroście Panu Maciejowi Podobińskiemu, wiceprzewodniczącej rady powiatu pani Justynie Wójtowicz–Wodzie, dziękuje radnym rady miejskiej Panu Leszkowi Klimkowi i rady powiatu Panu Łukaszowi Przybyło, dziękuję przewodniczącemu osiedla Słotwina Panu Sewerynowi Kozubowi. Dziękuję za obecność pełnomocnikowi struktur powiatowych PiS Panu Sławomirowi Paterowi, dziękuję prezesowi TMZJ Panu Jerzemu Świerczkowi, dziękuję stowarzyszeniu Akcji Katolickiej z Panem Stanisławem Kitą na czele. Dziękuję uprzejmie Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Jadownikach Panu Tomaszowi Wietecha i zastępcy dyrektora Pani Jolancie Kuziel. Dziękuję przedstawicielowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadownikach. Dziękuje uprzejmie ks. Witoldowi i Wojciechowi za obecność.

Serdecznie kłaniam się Pocztom Sztandarowym OSP w Jadownikach z Panem Prezesem Michałem Lorantym na czele, dziękuje Pocztowi TMZJ i PSL.

Dziękuję młodzieży zgromadzonej pod pomnikiem, trzymającym baner z patronem skweru pamięci – rtm. Witoldem Pileckim. Na koniec dziękuję harcerzom z komendantem Bartłomiejem Turlejem na czele – jesteście tu ze mną od początku naszych obchodów od 2011 roku, bardzo Wam dziękuję.
Na koniec dziękuję Radzie Sołeckiej i wszystkim Państwu zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości. Przyprowadzając swoje dzieci uczycie Ich naszej historii – dziękował wszystkim obecnym Jarosław Sorys.

foto: Maciej Mazur

IB

Galeria zdjęć

VIDEO

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button