Powitanie wicemistrzyni olimpijskiej Jolanty Ogar-Hill w Łysej Górze / 11 sierpnia 2021 r. / zdjęcia
Niezwykle ciepłe i radosne powitanie zgotowali mieszkańcy Łysej Góry dla wicemistrzyni olimpijskiej Jolanty Ogar-Hill. W środę po południu na stadion sportowy klubu Kłos Lysa Góra przybyły setki osób – sąsiedzi dalsi i bliżsi, rodzina i znajomi.
Były gratulacje, pamiątkowe dyplomy i upominki z łysogórskimi akcentami oraz tort w kształcie żaglówki – a przede wszystkim niezwykła radość z olimpijskiego sukcesu. Samo rozdawanie autografów zajęło wicemistrzyni olimpijskiej kilkanaście minut. W wywiadzie przeprowadzonym podczas spotkania Jolanta Ogar-Hill opowiedziała o swojej karierze sportowej i drodze do Tokio.
Srebrny medal w rywalizacji olimpijskiej w żeglarskiej klasie 470 jaki wywalczyła Jolanta Ogar-Hill wraz z Agnieszką Skrzypulec w Tokio 2020 wprawił mieszkańców Łysej Góry, niespełna półtora tysięcznej miejscowości w Powiecie Brzeskim w prawdziwą euforię.
Gromkie podziękowania popłynęły z Łysej Góry także dla Agnieszki Skrzypulec – wraz z którą Jolanta Ogar-Hill znajduje się w załodze.
Droga Jolanty Ogar-Hill do tego by wystartować podczas igrzysk olimpijskich była nieco nietypowa. Zanim została żeglarką, przez ponad 10 lat grała w siatkówkę w I i II lidze. Najpierw w Gryfie Brzesko, potem w Sandecji Nowy Sącz, a następnie w Armaturze Kraków. Była lewą atakującą. W 2006 roku pod wpływem dr Witolda Dudzińskiego, lekarza reprezentacji Polski w żeglarstwie, zaczęła uprawiać żeglarstwo. Jej partnerką w klasie 470 została Katarzyna Tylińska. W 2008 roku została załogantką Agnieszki Skrzypulec. Razem zdobyły siedem tytułów mistrza Polski i kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskic w Londynie, w których zajęły 12. lokatę. Po igrzyskach przyjęła propozycję przejścia do reprezentacji Austrii, w której jej partnerką została Lara Vadlau. Z Valdau w styczniu 2013 w Miami odniosła zwycięstwo w otwartych mistrzostwach Ameryki Północnej, a w mistrzostwa Europy zajęła 3 miejsce. W czerwcu 2014 roku uzyskała obywatelstwo austriackie. Miesiąc później zdobyła mistrzostwo Europy, a we wrześniu 2014 r. mistrzostwo świata i kwalifikację do igrzysk w 2016 r. Sukcesy 2014 roku zostały nagrodzone w Austrii nagrodą „zespołu roku”. Po czterech latach wróciła do reprezentacji Polski, ponownie tworząc jedną załogę ze Skrzypulec, czego efektem jest 2 miejsce (srebrny medal) na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.
Klasa-470 to dwuosobowa klasa żaglówek. Jej projektantem jest Andre Cornu. Została skonstruowana w 1963 roku, a od 1976 roku jest klasą olimpijską. Początkowo była ona klasą otwartą, jednak od 1988 mężczyźni i kobiety startują w niej osobno.
JOLANTA OGAR-HILL
Urodzona: 28.04.1982 w Brzesku
Wzrost: 178 cm; waga: 68 kg
Żeglować zaczęła w wieku 24 lat
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa 470 kobiet wraz z Agnieszką Skrzypulec
W kadrze narodowej od 2016 roku
Klub: UKŻ „VIKING” Toruń
Największe sukcesy:
1 miejsce Mistrzostwa Świata – Santander 2014 (z Larą Vadlau)
1 miejsce Mistrzostwa Europy – Ateny 2014 (z Lara Vadlau)
2 miejsce mistrzostwa Świata – La Rochelle 2013 (z Larą Vadlau)
3 Mistrzostwa Europy – Monako 2017 (z Agnieszką Skrzypulec)
3 Mistrzostwa Europy – Formia 2013 (z Larą Vadlau)
12 miejsce Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 (z Agnieszką Skrzypulec)
1 miejsce – Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019 (z Agnieszką Skrzypulec)
regaty Pucharu Świata – 6. miejsce Kilonia (2011), 8. miejsce Majorka (2012)
Start podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016
2 miejsce (srebrny medal) Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 (z Agnieszką Skrzypulec)
Podsumowanie startu Jolanty Ogar-Hill można znaleźć w materiale: Tokio 2020 / Podsumowanie medalowego startu Jolanty Ogar-Hill i Agnieszki Skrzypulec <==
—
IB
Fot. Maciej Mazur
Zapis transmisji
Galeria zdjęć
No fajnie… a czy bylaby tak wznoszona do gory gdyby byla hetero?!?