ADV
Wiadomości
Trending

„Pociąg śmierci” – opowieść o bombardowaniu stacji kolejowej Brzesko-Słotwina

Mija 82 rocznicy bombardowania pociągów ewakuacyjnych zablokowanych na stacji Brzesko-Słotwina. Początek września to czas gdy w całej Polsce wraca się do tragicznych wydarzeń wojny obronnej 1939 roku. 4 września 2021 r. premierę miał film opowiadający o tragedii sprzed lat. Brzesko-Słotwina „Pociąg śmierci” 5.09.1939 – obejrzało już kilkaset osób. Nieco ponad 7-minutowy materiał w przystępny sposób przybliża wydarzenia z września 1939 r.

W nagraniu wykorzystano materiały video oraz zdjęcia z epoki (m.in. youtube oraz z portalu brzesko.ws). Film powstał we współpracy stowarzyszenia Be Activ oraz Liceum Ogólnokształcącemu im. Mikołaja Kopernika w Brzesku. Za przygotowanie odpowiedzialni byli: Paweł i Marta Sacha oraz Szymon Wiśniowski.

W Gminie Brzesko wrzesień to czas wspomnienia osób, które zginęły w czasie bombardowania węzła kolejowego na Słotwinie. Od lat organizowane są uroczystości mające na celu zachowanie tych tragicznych wydarzeń w pamięci żyjących. Pamięć o zbrodni wojennej przeciwko ludności cywilnej gromadzi tu co roku wiele osób, głównie młodych ludzi i mimo upływu czasu jest wyrzutem wobec bestialstwa hitlerowskich Niemców.

Stacja Słotwina-Brzesko bombardowana była w 1939 roku dwukrotnie. 4 września na szczęście nie było ofiar, niestety 5 września celem stał się pociąg ewakuacyjny ze Śląska, w którym znajdowała się ludność cywilna. Dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić do dziś. Podaje się, że życie straciło ponad 200 osób, a kilkaset zostało rannych.


IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button