ADV
blank
Wiadomości

Koncert muzyki dawnej na Zamku w Dębnie / 24 października 2021 r.

W najbliższą niedzielę 24 października 2021 r. o godz. 17:00 w sali koncertowej dębińskiego zamku odbędzie się koncert muzyki barokowej. Przed publicznością wystąpią: Katarzyna Puch – sopran, Paulina Tkaczyk – klawesyn i flet traverso, Bogumiła Gizbert – Studnicka – klawesyn, dyrektor artystyczny cyklu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie.

Koncert z cyklu „Bogumiła Gizbert-Studnicka zaprasza na koncert” zatytułowany jest „Królestwo instrumentów barokowych – klawesyn i flet traverso” i wykonany będzie przez zespół „Musica Graziosa” specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i promujący kulturę wieków minionych.

Koncert zostanie wykonany na rekonstrukcjach instrumentów historycznych z XVII i XVIII wieku: na klawesynie i flecie traverso. Klawesyn określany jest królem instrumentów barokowych, zaś flet traverso to faworyt wśród instrumentów melodycznych tamtej epoki. W wielu państwa europejskich, w tym również w Polsce, w zamkach, pałacach, dworach, kościołach i klasztorach odbywały się koncerty na tych instrumentach. Prezentowany koncert będzie ciekawą próbą rekonstrukcji artystycznych wydarzeń XVII-tego, XVIII-tego i początku XIX-tego wieku, odbywających się także w Rzeczypospolitej.

W programie koncertu znajdą się między innymi utwory polskich kompozytorów: Bazylego Bohdanowicza i Michała Kleofasa Ogińskiego. Ich twórczość zaprezentowana będzie poprzez narodowy taniec polski, jakim jest polonez. Wszedł on do repertuaru ceremoniału i rozrywek dworu królewsko-elektorskiego w Dreźnie i w Warszawie w czasach unii polsko-saskiej, w okresie panowania w Rzeczypospolitej dwóch Wettynów – Augusta II i jego syna Augusta III. W tym okresie dwór ten naprzemiennie pełnił funkcję instytucji wspólnej dla Rzeczypospolitej i Saksonii. Dzięki Wettynom polonez stał się szeroko znany w Europie.

Z dworem saskim, czyli królewskim dworem polskim, ściśle łączy się prominentna, choć zapomniana postać drezdeńskiego artysty – Christlieba Siegmunda Bindera. Jako muzyk Królewsko-polskiej i Elektorsko-saskiej Kapeli przebywał zapewne również na warszawskim dworze, koncertując z polskimi muzykami. Richard Engländer napisał, że „Binder miał w drezdeńskim kręgu taką pozycję, jaką Carl Philipp Emmanuel Bach w Berlinie”. Binder łączył w swej twórczości wiele kierunków i stylów. Muzyczny świat stworzony przez niego wyróżnia się oryginalnością i wszechstronną mową dźwięków. Twórca balansuje pomiędzy barokiem a stylem wczesno-klasycznym, przez który przenikają style: galant, empfindsamer Stil czy Sturm und Drang.

W programie koncertu znajduje się sonata Ch. S. Bindera ze zbioru „Sei Sonate a tre per il Clavicembalo con Flauto ô Violino”, wydanego w 1763 roku, a dedykowanego Księciu Fryderykowi Augustowi III, wnukowi króla polskiego Augusta III Sasa. W dziełach Bindera słychać głębokie treści emocjonalne, które kojarzyć można z dramaturgią i charyzmą młodszego prawie o pół wieku Beethovena.

Podczas koncertu wykonana będzie także „Sonata D-dur op. 6” Ludwiga van Beethovena, która zasługuje na szczególne zainteresowanie. Występuje w niej przerobiony przez kompozytora motyw „losu” z V Symfonii, tyle że w radosnym charakterze, co zwiastuje także tonacja. Utwór ten napisany jest na klawesyn na cztery ręce i pokazuje szersze zastosowanie instrumentu barokowego w klasycyzmie.

Koncert wzbogaca polska twórczość wokalno-instrumentalna. Składać się na nią będą „Melodye na psałterz polski” do słów Jana Kochanowskiego muzycznie opracowane przez Mikołaja Gomółkę, koncert „Jezu, spes mea” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz „Ave mundi spes Maria” Grzegorza Gerwazego Gorzyckiego. Perełką repertuarową jest nieznana Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów”: „Na samotne moje ściany ni słońce zaświeci” odnaleziona w Tygodniku Muzycznym z 1820 r. Na koniec muzyki wokalno-instrumentalnej będzie wykonany utwór Juliusza Łuciuka „O, ziemio polska!” do słów Jana Pawła II.

Po koncercie Organizatorzy zapraszają na filiżankę jesiennej herbaty.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorami koncertu są Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki, Dębińskie Centrum Kultury.

foto: www.paulinatkaczyk.pl

DCK Dębno

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button