Zapraszamy kolędników na jubileuszową „Lipnicką Gwiazdę”
Zbliża się świąteczny, piękny czas Bożego Narodzenia, wypełniony po brzegi tradycją i obrzędowością, folklorem i zwyczajem. Jednym z symboli tego okresu jest kolęda, która pierwotnie była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Później stała się pieśnią religijną łączącą się z narodzinami Chrystusa. Kolędowanie i związane z nim chodzenie po kolędzie, to zwyczaj głęboko zakorzeniony również w małopolskiej kulturze ludowej.
Pielęgnując te ważne na skalę regionu tradycje, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej organizuje już po raz 40. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Czterdziestoletnia tradycja „Lipnickiej Gwiazdy” to osobliwa wartość i dorobek wielu pokoleń, które tworzyły i tworzą żywy obraz kultury ludowej regionu.
Dzięki wrażliwości na piękno wypływające z polskiej tradycji i zaangażowaniu osób, zespołów, instytucji, dzisiaj możemy świętować ten wymowny jubileusz. Serdecznie zapraszamy do Lipnicy Murowanej dziecięce, młodzieżowe i dorosłe grupy kolędnicze.
Niech tradycji stanie się zadość! Niech na świątecznej scenie zakolędują: Herody, Szczodroki, Droby, Pasterze …, niech popłyną dla publiczności noworoczne życzenia, niech Lipnicka Gwiazda rozbłyśnie rubinowym blaskiem… Niech słyszy cała okolica, że tak kolęduje Lipnica! Kolęda, kolęda!
Z historii Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”
Historia tej imprezy kulturalnej jest bardzo bogata i warto ją poznać bo zachwyca każdego, wrażliwego na piękno człowieka. Wszystko zaczęło się w 1983r. od I Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Gromniku. Na stałe „Lipnicka Gwiazda” rozbłysła nad Lipnicą Murowaną dopiero od V Przeglądu.
Od lat najważniejszym kryterium oceny zespołu jest wierność tradycji w stroju, kostiumie, gwarze, tekście i muzyce, a także w składzie instrumentalistów. Kto był chociaż raz na prezentacjach widowisk kolędniczych w Lipnicy Murowanej, ten będzie wracał lub będzie chciał wracać tam zawsze. Nie da się bowiem zapomnieć obrazów przewijających się przez scenę, owej toporności i patosu wygłaszanych tekstów, swoistego teatru postaci żywcem wyjętych i szablonowych – z teatru średniowiecznego, wyrazistego podziału pomiędzy dobrem a złem, strachem i śmiechem… tego wszystkiego, co składa się na plebejską zabawę i atmosferę owego wydarzenia. Obraz Lipnicy Murowanej na zawsze zostaje w pamięci, bo w tej ziemi można się zakochać, jej serce wciąż bije dla wszys
tkich przybywających, wszystkich którzy pragną wskrzesić ducha przeszłości i choć na moment powrócić do czasów kiedy kolędowanie było prawdziwym świętem.
—
kulturalipcnica.pl