ADV
RozmaitościWiadomości
Trending

Kącik astronomiczny / Kometa Leonard na grudniowym niebie nad Polską

Nocne niebo sprawia że osoby lubiące spojrzeć w gwiazdy nie narzekają na nudę.  Już na początku grudnia szykuje nam się kolejne duże wydarzenie. Będziemy mogli zaobserwować nowa kometę – Leonard, a konkretniej C/2021 A1 (Leonard). Naukowcy prognozują, ze powinna być dobrze widoczna przez lornetkę, a być może nawet nieuzbrojonym okiem. Wkrótce po przejściu w pobliżu Ziemi w połowie grudnia kometa przesunie się z nieba północnego na południowe.

Na podstawie dotychczasowych obserwacji prognozowana krzywa blasku komety na okres od początku do połowy grudnia dochodzi maksymalnie do 4⎼4,5 mag. Osiągnięcie takiej jasności w dobrych warunkach na ciemnym niebie oznaczałoby dostrzegalność obiektu okiem nieuzbrojonym, jednak stąpając twardo po ziemi i mając świadomość, w jakich warunkach przyjdzie nam ją śledzić z perspektywy Polski – możemy myśleć o potencjalnym obiekcie lornetkowym.

Bardzo szczegółowy opis tego jak i kiedy obserwować można znaleźc w artykule: C/2021 A1 (Leonard) – lornetkowa kometa na finał roku? <==

– Kometa już byłaby w całkiem fajnej pozycji do obserwacji, gdyby nie towarzystwo jasnego Księżyca. Pierwszy moment bez „Łysego” na niebie, czeka nas dopiero przed świtem 3 grudnia.

Wtedy przez lornetkę powinniście móc bezproblemowo dostrzec kometę Leonard. Będzie ona powoli wędrowała przez konstelacje Wolarza i Węża nad wschodnim horyzontem – mowi Karol Wójcik prowadzący profil „Z głową w gwiazdach”.

C/2021 A1 (Leonard). Co oznaczają te wszystkie literki i cyferki?

C – kometa nieokresowa
2021 – rok odkrycia
A – kometa odkryta w pierwszej połowie stycznia
1 – kolejny numer odkrycia
(Leonard) – nazwisko odkrywcy lub nazwa programu

Jak obserwować?

Do obserwacji astronomicznych profesjonaliści używają teleskopów i zaawansowanych programów komputerowych, przy których ekrany smartfonów to tylko zabawka. Jednak dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z poznawaniem nieba – smartfon może być bardzo przydatnym narzędziem.

Polecamy aplikację Mobile Observatory Free – Astronomy <==, która pozwala na obejrzenie pozycji gwiazd, planet i konstelacji, a takze odnaleźć kometę Leonard.

Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie z systemem Android, wznieść telefon do góry i podziwiać gwiazdy na ekranie urządzenia. Mamy możliwość poznać dokładną pozycję gwiazd i planet, odnaleźć gdzie jest Wenus, Jowisz i inne planety, a także zobaczyć skąd mogą nadlecieć meteory. Program wykorzystuje naszą lokalizację, GPS i czujnik położenia, by wyświetlić obraz nieba usianego gwiazdami i planetami. Widok zmienia się dynamicznie wraz ze zmianą położenia i kątem nachylenia urządzenia.

Oczywiście oprócz produktu Google dostępne są inne,  czasami o wiele bardziej zaawansowane programy wspomagające obserwacje astronomiczne np.: Stellarium Mobile Sky Map, SkEye (część z nich jest odpłatna).

Mobile Observatory 3 Pro – Astronomy

Zdjęcie komety w grafice jest autorstwa Dana Bartletta

Z głową w gwiazdach / IB

blank

VIDEO

blank

One Comment

  1. Na Polskim kanale Astrolife zrobili fajny film o tej komecie i ogladaja ja na zywo

Back to top button