„Słowa leczą” – projekt Zofii Wójcik z Sufczyna nagrodzony w konkursie Rzecznika Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta rozstrzygnął, organizowany przez Biuro Rzecznika konkurs „Mogę, Potrafię, Chcę”. Do udziału zostali zaproszeni pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych psychiatrycznych, oddziałów psychogeriatrycznych, a także innych oddziałów psychiatrycznych, na których znajdowali się pacjenci w wieku senioralnym.
I MIEJSCE – „Słowa Leczą” Pani Zofia Wójcik i pacjenci Szpitala św. Łukasza w Tarnowie
II MIEJSCE – ex aequo „Mogę, potrafię, chcę” Pani Ewy Dmochowskiej i pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rasztowie oraz „PoMocni Owińska – Spójrz na świat ich oczami” Pani Weroniki Nadolnej, Pani Sandry Żukowskiej i pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu
III MIEJSCE – „Inspirowane naturą” Pań Katarzyny Maciejczuk i Elżbiety Żyżyk-Andruszewicz oraz pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
Projekt „Słowa leczą” był realizowany w Szpitalu Psychiatrycznym w Tarnowie. Poprosiliśmy Zofię Wójcik o przedstawienie założeń projektu.
– Ponieważ w dzisiejszym świecie, większość przekazów z odbiorników radiowych bądź telewizyjnych budzi negatywne emocje my postanowiliśmy wyjść do ludzi z pozytywnym przekazem z motywacją.
Chodziło też o to by pacjent zamkniętego oddziału zrozumiał iż mimo swojej choroby on również może zrobić coś pozytywnego dla innych chociażby poprzez wywołanie uśmiechu, dobre słowo które dla drugiego może znaczyć wiele.
Chcieliśmy też zwrócić uwagę na słowa wypowiadane które mogą leczyć, ranić, motywować bądź dołować, wybór należy do nas – podkreśla Zofia Wójcik.
Projekt składał się z 3 etapów:
– Pierwszy – poszukiwanie pozytywnych myśli, afirmacji, drukowanie, pacjenci robili drobne karteczki które oklejali taśmą przeźroczystą. Tą część robiliśmy podwójnie, ponieważ jedną rozdawali między sobą i personelem w szpitalu było to takie wewnętrzne motywowanie.
– Drugim etapem było wyjście na zewnątrz. Ponieważ chodzimy na spacery, rozdawaliśmy karteczki przypadkowo spotkanym osobom. Naklejaliśmy w zasięgu wzroku na słupach, przystankach, tablicach ogłoszeń. Kilka z nich zacytuję: ,,Pomimo przeciwności zawsze kieruj twarz ku słońcu, cienie zostają w tyle”, „Trudne drogi często prowadzą do pięknych miejsc”, „Prawdziwa radość życia to widzenie cudów w zwykłej codzienności”. Takich pozytywnych myśli można znaleźć wiele.
– Ostatni etap wybór afirmacji na nasze okna. Pacjenci wybrali „Uśmiechnij się bo robisz to pięknie”, Pamiętaj – jesteś kimś naprawdę wyjątkowym”.
– Zrobiliśmy szablon i wywiesiliśmy na naszych oknach obserwując reakcje ludzi z zewnątrz. Były świetne.
Okazało się że nasz projekt zdobył pierwsze miejsce co przyniosło nam jeszcze więcej radości, po pierwsze z radości dawanej innym ludziom a także z tej którą nam dano. Otrzymaliśmy materiały na terapię zajęciową a także piłkarzyki. Niespodzianka. Małe cuda 🙂
Tak naprawdę chcieliśmy zmienić spojrzenie na szpital psychiatryczny, złamać stereotypy, bo tak naprawdę każdy w jakimś etapie życia może u nas być. A ja staram się im ten czas pobytu umilić – podsumowuje Zofia Wójcik.
—
gov.pl