Zmarł ksiądz Andrzej Jedynak. Pochodził w Porąbki Uszewskiej
Podczas pielgrzymki do Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) zmarł, ksiądz doktor Andrzej Jedynak, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Pochodził z Porąbki Uszewskiej w Gminie Dębno. Był autorem wielu pozycji książkowych, o historii rodzinnej wsi, w tym czterotomowego dzieła “Porąbka Uszewska. Dzieje wsi i parafii”, czy też „Martyrologia duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej”.
Duchowny był nie tylko fantastycznym kaznodzieją, wychowawcą, ale także wielki społecznikiem, wielkim erudytą. Człowiekiem prawym i szlachetnym. Ksiądz Andrzej Jedynak przez blisko 40 lat związany był z Gromnikiem.
Ksiądz Andrzej Jedynak urodził się 29 listopada 1946 roku w Porąbce Uszewskiej (gmina Dębno) jako syn Piotra i Józefy z domu Zych. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1964 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 30 maja 1971 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 19 czerwca 1971 roku), Łączki Brzeskie (od 05 lutego 1974 roku), Tymbark (od 10 kwietnia 1976 roku) oraz Pilzno – św. Jana Chrzciciela (od 18 czerwca 1979 roku). Z dniem 14 września 1983 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. 5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Urząd proboszcza parafii Gromnik pełnił aż do 12 sierpnia 2016 roku, a następnie pozostał w tej parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki notariusza i dekanalnego duszpasterza rodzin w dekanacie Ciężkowice. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1984 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1986 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.
Podczas studiów teologicznych przymusowo skierowano Go do służby wojskowej (co wiązało się z przerwaniem studiów). Przymusowa służba alumnów w wojsku był jedną z form walki z Kościołem w okresie PRL-u. Ksiądz Andrzej był także przewodnikiem PTTK. W latach komuny był prawdopodobnie jedynym kapłanem w Polsce, który uzyskał państwowe uprawnienia przewodnika.
—
Gmina Dębno