We wtorek 1 lutego 2022 r. spadł do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał. Klienci denerwują się jednak, że w wielu przypadkach ceny po obniżce VAT i tak są wyższe niż np. 2 tygodnie temu, bo pod koniec stycznia markety podniosły ceny produktów. O sprawie informują dziennikarze i analitycy.
Obniżka cen żywności to jeden z celów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, wprowadzanej przez rząd. Zakłada ona zredukowanie stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, z 5 proc. do zera. Obniżka VAT-u ma zostać wprowadzona 1 lutego i obowiązywać do końca lipca. Obniżka nie jest gigantyczna, ale według wyliczeń rządu polska rodzina na obniżce VAT powinna zaoszczędzić około 45 zł miesięcznie.
Od pierwszego lutego, zgodnie z przygotowaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego Rządową Tarczą Antyinflacyjną, obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc. Są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje oraz produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci.
UOKiK i Inspekcji Handlowa zapowiedziały stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.
W związku z wprowadzeniem zerowego podatku VAT na artykuły żywnościowe pracownicy Inspekcji Handlowej w ostatnim tygodniu stycznia rozpoczęli działania w wybranych placówkach handlowych. Swoją analizą Prezes UOKiK objął koszyk kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąkę, jajka, nabiał, mięso czy warzywa i owoce. Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze.
Kolejnym krokiem mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu.
—
IB / gov.pl
Mały bonus.
Za tydzień powinno być już „taniej”. Wejdzie zerowy VAT na żywność.Ale obecne podwyżki są wyższe – ok 10% – niż planowana obniżka VAT.
Efekt 👇
Stare niższe ceny już nie wrócą. Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej.*herbata ma 23% VAT, nie zostanie obniżony. pic.twitter.com/TTIxNpJe7e
— Rafał Mundry (@RafalMundry) January 24, 2022
Fala podwyżek jutro w Biedronce⚠️
mięso
drób
chleb tostowy
ser żółty
serek wiejski
mleko
jogurt
musli
makaron
itdAplikacja Glovo umożliwia zaplanować zakupy na jutro
Ceny z dziś do tych jutrzejszych na dziesiątkach produktów znacznie się różnią
A to tylko część co sprawdziłem pic.twitter.com/QKcOLNPotz— Rafał Mundry (@RafalMundry) January 23, 2022
Biedronko, wiesz, że celem zerowego VAT było, żeby więcej pieniędzy zostało w kieszeni klientów, nie Biedronki? Ceny wybranych produktów w okresie 20-26 stycznia i dzisiaj: pic.twitter.com/gwUEIGzWTT
— Samuel Pereira (@SamPereira_) February 2, 2022
Serio,
Fajnie by było gdyby sklepy miały obowiązek prezentowanie cen z widocznym podatkiem 👇👇
Rosłaby świadomość i wiedza społeczna o podatkachPS.
Ta kajzerka tydzień temu kosztowała 29 groszy
Taka to „obwyżka” VAT 😉 pic.twitter.com/ExWSQYUErA— Rafał Mundry (@RafalMundry) January 31, 2022