ADV
Wiadomości
Trending

Dźwigi „witacze” w Jadownikach. Czy stanowią zagrożenie?

Dźwigi „witacze” w Jadownikach ustawione przy ul. Krakowskiej w ciągu drogi krajowej nr 94 od kilku lat wpisały się w krajobraz tego miejsca niczym „legendarny” pomarańczowy samochód w pobliżu remizy w Jadownikach. O ile samochód stanowił nieszkodliwy element miejscowego „folkloru”, o tyle duże dźwigi, z długimi ramionami znajdującym się nad jezdnią, a przede wszystkim ich wpływ na bezpieczeństwo przy ruchliwej drodze krajowej nr 94 – to sprawy, które co jakiś czas intrygują wiele osób. Dźwigi zdobią wjazd do Brzeska od co najmniej 2017 r.

Duże żurawie budowlane to coraz popularniejszy widok na budowach w Brzesku.

W piątek już po tragedii, jaka miała miejsce w Krakowie, gdzie runął żuraw budowlany — na redakcyjną pocztę otrzymaliśmy kilka zdjęć dźwigów z Jadownik oraz pytanie od naszego czytelnika.

– Czy żurawie budowlane w Jadownikach i ich ramiona wystające nad drogę krajową nie stanowią zagrożenia przy takiej wietrznej pogodzie? – pyta Piotr.

Z takim też pytaniem zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Brzesku. Odpowiedź z pewnością opublikujemy na naszym portalu.

Według fachowców z branży budowlanej — w trakcie wichury żuraw wieżowy musi być naprawdę bardzo solidnie osadzony na podłożu, być dobrze dociążony, hamulce zwolnione, a ramię dźwigu powinno być ustawione z wiatrem. Wbrew niektórym opiniom laików, ramię powinno w trakcie wichury obracać się zgodnie z kierunkiem wiatru i nie stawiać oporu. Pozostawienie zablokowanych hamulców może doprowadzić do przewrócenia żurawia, który będzie stawiać opór pędowi wiatru.

W czwartek wieczorem o godzinie 18:16 stacja meteo zainstalowana w Brzesku zanotowała najwyższy poryw wiatru, który osiągnął 17.0 m/s, a więc „zaledwie” 61.2 kilometra na godzinę. Z kolei w najbliższą sobotę 19 lutego synoptycy przewidują wiatr podobny lub nawet silniejszy niż ten, który wiał w czwartek.

Wykres – prędkość wiatru w porywach / Brzesko 17 lutego 2022 r.

blank

Mapa google – widok street view z 2017 r.

Katastrofa dźwigu budowlanego w Krakowie – 17 lutego 2022 r.

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek 17 lutego 2022 r. na jednej z budów w Krakowie (przy ul. Domagały 45 na Osiedlu Złocień). Silny poryw wiatru przewrócił żuraw budowlany o wysokości 22-25 m. Poszkodowane zostały cztery osoby. Do redakcji Informatora Brzeskiego dotarła informacja, że wśród osób poszkodowanych znajdują się pracownicy jednej z firm z terenu Powiatu Brzeskiego.

Z wstępnych ustaleń wynika, że żuraw nie był użytkowany podczas tego zdarzenia i żadna z osób nie znajdowała się w kabinie, ani na konstrukcji urządzenia dźwigu. Podczas podmuchu wiatru ramię dźwigu oderwało się, a podstawa uderzyła o dach i ścianę budowanego bloku. Dwóch robotników zostało przygniecionych przez elementy żurawia, z których jeden wykonywał prace na dachu budynku, natomiast drugi pracował w pobliżu dźwigu – obaj mężczyźni później zmarli pomimo walki ratowników i lekarzy o ich życie.

foto: nadesłane

IB / KWP / Google MAPS

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button