ADV
blank
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Słoneczna witamina D – dlaczego każdy powinien zbadać jej poziom!

Witamina D jest produkowana przez skórę kiedy przebywamy na słońcu. W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bombardowani reklamami suplementów z witaminą D. Rekomendowana zimowa dawka suplementacji dla Polski to 2000-4000 jednostek dla osób zdrowych w zależności od wieku i wagi. A co jeśli taka dawka jest za mała? Czy warto brać suplementy w ciemno? Skąd wiadomo, że mamy niski poziom witaminy D?

Niedobór witaminy D

Część ludzi może mieć niski poziom witaminy D i nie odczuwać żadnych objawów. Jednak niedobór tej witaminy nie jest obojętny dla naszego organizmu. Może powodować ból kości, osłabienie mięśni, problemy ze snem lub bezsenność, obniżenie odporności oraz zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy (szczególnie u kobiet po menopauzie). Niedobór tej witaminy może również powodować problemy z uzębieniem. Prawidłowy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych i niektórych nowotworów.

Kto powinien zbadać poziom witaminy D?

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, zgłoś się na badanie krwi do Punktu Pobrań.

●    Bolą cię kości.
●    Odczuwasz osłabienie mięśni.
●    Nie masz energii i szybko się męczysz.
●    Masz zaburzenia pamięci i zdolności poznawczych.
●    Odczuwasz przygnębienie lub niepokój.
●    Chudniesz bez przyczyny.
●    Masz nadciśnienie.
●    Rany i skaleczenie długo się goją.

Być może przyczyna jest inna, ale warto to sprawdzić.

Profilaktycznie badanie powinny również wykonać:

●    kobiety w wieku okołomenopauzalnym,
●    osoby, które ukończyły 65 lat,
●    osoby z nadwagą lub z niedowagą,
●    chorujące na cukrzycę, serce, łuszczycę, tarczycę, toczeń,
●    osoby preferujące siedzący tryb życia z małą ilością aktywności na świeżym powietrzu,
●    wegetarianie,
●    osoby z nietolerancją laktozy.

Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, warto w okresie zimowym zbadać poziom witaminy D. 44% pacjentów, którzy zbadali w naszych laboratoriach poziom witaminy D3 ma jej za mało!

Jak się przygotować do badania poziomu witaminy D3?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania:
●    nie musisz być na czczo,
●    możesz przyjść na pobór krwi o dowolnej porze dnia,
●    jeśli suplementujesz witaminę D nie odstawiaj suplementacji do badania,
●    nie odstawiaj też innych zażywanych leków.

Jeśli wyszedł Ci niedobór lub ilość niewystarczająca, to zgłoś się do lekarza, by ustalił jaką dawkę D3 musisz przyjmować, by go wyrównać.  Witaminę D można również przedawkować, co może spowodować objawy takie jak:  nudności i wymioty, wzmożone pragnienie, objawy psychiatryczne (zaburzenia nastroju i nadpobudliwość) oraz nadmierne pocenie się. Dlatego tak ważne jest ustalenie aktualnego poziomu witaminy D oraz odpowiednie uzupełnienie jej zapotrzebowania.

Witamina D3 – jak uzupełnić niedobór?

Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce, ale w Polsce wystarczająco jest go tylko latem. Niektóre produkty spożywcze takie jak ryby morskie, masło czy jajka zawierają witaminę D, ale za mało by pokryć dzienne nasze zapotrzebowanie. Dieta pokrywa zaledwie do 20% dziennego zapotrzebowania organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja w dawce określonej przez lekarza na podstawie wyników badań. Po 3 miesiącach suplementacji należy powtórzyć badanie, by ocenić jej skuteczność.

W nowych Punktach Pobrań badaj.to w Brzesku i Bochni, badanie poziomu witaminy D3 zrobisz bez skierowania. Tylko w marcu 2022 r. badanie poziomu witaminy D3 w Brzesku lub Bochni kosztuje 49,00 złotych zamiast 79,90. Wynik badania będzie dostępny tego samego dnia on-line.

●    Brzesko, Plac Kazimierza Wielkiego 3
●    Bochnia ul. Karosek 3

Lista badań, które zrobisz w Punktach Pobrań badaj.to

IB

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button