Czołgiści z Żurawicy w Mokrzyskach. Pamiętają o rocznicy urodzin swojego patrona / 13 marca 2022 r.
W niedzielę 13 marca 2022 r. na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie żołnierze 1 Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy razem z dowódcą płk. Rafałem Kluzem złożyli wiązankę kwiatów na grobie patrona batalionu.
Natomiast w kosciele parafialnym w rodzinnych Mokrzyskach mszę świętą z okazji 133. rocznicy urodzin płk. Koczwary koncelebrował ksiądz Tomasz Maziarka oraz ksiądz proboszcz parafii NSPJ w Mokrzyskach Stanisław Tokarski. W liturgię włączyli się żołnierze i krewni pułkownika.
– Serdeczne podziękowania kieruję na ręce Pana ppłk. Rafała Kluza Dowódcy 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy za upamiętnienie w dniu wczorajszym rocznicy urodzin płk Józefa Koczwary, który jest ich Patronem.
Dziękuję za obecność Wszystkim Żołnierzom z Panem Dowódcą na czele, zamówioną Mszę Świętą oraz złożenie kwiatów na grobie Pułkownika.
Dziękuję księdzu Tomaszowi Maziarka oraz księdzu proboszczowi Stanisław Tokarski za koncelebrę Mszy Świętej w intencji Pułkownika oraz modlitwę o pokój na Ukrainie i całym świecie.
W dzisiejszych czasach widzimy jakie ogromne znaczenie w naszym życiu odgrywa Wojsko Polskie🇵🇱 Dziękujemy za Waszą służbę, za wszystko co robicie, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Jesteście Wspaniali – napisała na swoim profilu Ewa Chmielarz Żwawa – krewna pułkownika Józefa Koczwary, z zarazem Radna Rady Miejskiej w Brzesku.
Sylwetka płk Józefa Koczwary
Józef Koczwara urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach. Był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, potem pełnił różne funkcje, w tym dowódczą w 2 Pułku Pancernym w Żurawicy.
Podczas kampanii wrześniowej ewakuował się na Węgry, skąd w 1941 r. powrócił do kraju, a tu wstąpił w szeregi AK. Był w niej inspektorem głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim. Przeżył obóz jeniecki, lecz w PRL nie mógł – z racji swojej przeszłości – kontynuować służby wojskowej. W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 maja 1978 r. w Tarnowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie.
Przed II wojną płk Koczwara został odznaczony orderem Virtuti Militari, Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.
Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 235/MON z dnia 20 czerwca 2011 roku polecił 1 batalionowi czołgów w Żurawicy przyjąć imię patrona – płk Józefa KOCZWARY.
—
foto: fb@Ewa Chmielarz-Żwawa
TGN / IB