ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Ponad 2 mln złotych od tarnowskich diecezjan dla Ukrainy

Do Caritas Diecezji Tarnowskiej spływają ofiary złożone w niedzielę 27 lutego i w Środę Popielcową. Wśród nich środki zgromadzone w parafiach znajdujących się na terenie Powiatu Brzeskiego.

Od reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej była to największa jak dotąd zbiórka pieniędzy.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w kwestę, a także tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli uchodźców i tych, którzy zostali w swojej ojczyźnie. Dziękuję ofiarodawcom i wolontariuszom – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Obecnie zebrana kwota przekroczyła 2 mln złotych i wzrośnie, ponieważ pieniądze nie spłynęły jeszcze z kilkudziesięciu parafii diecezji.

– Jest to ogromny gest solidarności wszystkich diecezjan, którzy okazali w ten sposób swoje wielkie serce – podkreśla ks. Pietruszka.

Część pieniędzy już została przekazana do Caritas Polska, która zdecydowała się zwrócić je do diecezjalnej Caritas pod warunkiem wykorzystania tych środków na pomoc Ukrainie. I tak się też dzieje. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom przebywającym w parafiach. Będą też organizowane transporty darów dla ludzi, którzy pozostali w Ukrainie.

Wszyscy księża proboszczowie otrzymali informację, że od 10 marca został uruchomiony specjalny program pomocy tym uchodźcom, którzy zostali zakwaterowani w budynkach parafialnych, w domach zakonnych, a także w domach prywatnych pod warunkiem, że gospodarze zgłosili fakt przyjęcia uchodźców do swoich parafii. Księża proboszczowie, wypełniając odpowiedni wniosek dostępny na stronie Caritas Diecezji Tarnowskiej, zgłaszają, jakie są najpilniejsze potrzeby związane z przyjęciem uchodźców. Okres wsparcia obejmie 3 miesiące (od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r).

Przyznane środki mogą być wykorzystane na:

  • zakup żywności
  • wykupienie posiłków dla dzieci w szkołach lub dla osób starszych w stołówkach lub z dostawą do domu
  • zakup lekarstw i środków medycznych
  • zakup podstawowych ubrań dla dzieci (np. bielizna, dresy, buty) oraz przyborów szkolnych
  • zakup pościeli i środków higieny
  • inne koszty związane z organizacją spotkań integracyjnych uchodźców przy parafii
  • Pomoc finansowa może dotyczyć też utrzymania budynków, opłat za energię elektryczną czy ogrzewanie.

– Powinniśmy się modlić, żeby wojna jak najszybciej się skończyła, żeby ludzie mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Z rozmów z uchodźcami często wynika, że oni chcą wrócić, tęsknią za swoimi, którzy zostali w Ukrainie.

W dalszej perspektywie będzie więc potrzebna pomoc dla tych, którzy będą wracać do siebie – mówi dyrektor tarnowskiej Caritas.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / Tarnowski gość Niedzielny

blank

Podobne artykuły

Back to top button