ADV
Religia
Trending

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022 – Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie

30-40 kilometrów nocą w samotności… A może 60-64? Jesteś gotów podjąć wyzwanie? Nocą z 8 na 9 kwietnia 2022 r. będzie miała miejsce kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Podobnie jak w latach ubiegłych – również z Powiatu Brzeskiego wyruszą pątnicy na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku organizatorzy przygotowali do wyboru 15 tras o różnej długości i różnym stopniu trudności – niektóre z nich prowadzą aż do Łagiewnik czy też Wiślicy. Dodatkowo na terenie Powiatu Brzeskiego będzie miało swój koniec kilka tras przygotowanych przez liderów z okolicznych powiatów. Przykładowo na Kozieniec (Gmina Czchów) dotrą pątnicy z parafii w Tarnowie i Nowym Sączu. Będą tam zmierzać aż 13 różnymi drogami!

Czym jest EDK?

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Wiosny Stryczka. Odbywa się od 2009 roku.

Czym jest EDK? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dla jednych może być wyzwaniem przerastającym możliwości, dla innych nieznacznym osiągnięciem, jednak celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem, dlatego aby stało się to możliwe trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze Bóg przemawia w ciszy, więc na całej długości trasy zaleca się milczenie, po drugie EDK nie jest nocną pielgrzymką, co oznacza, że idziemy w grupach maksymalnie 10 osobowych (aby łatwiej było zastosować się do zasady pierwszej, oraz aby nie przeszkadzać innym uczestnikom). Duchowość EDK polega na samotności, rozważaniu, trudzie i przełamaniu własnych słabości.

EDK oferuje wiele niezwykłych tras. Możesz wybrać jedną z nich, wybierając najpierw miejsce, z którego chcesz wyruszyć a następnie trasę która chcesz przejść. Warto jest się wcześniej zapoznać z opisem trasy oraz sumą przewyższeń aby dostosować stopień trudności do własnych możliwości.

TRASY 2022

W setkach miejsc w Polsce i poza granicami kraju, organizowane są lokalnie trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W Powiecie Brzeskim pątnicy wyruszą z Jasienia, Dębna i Tymowej. W trzech ośrodkach przygotowano łącznie 15 tras. Najkrótsza z nich mierzy 30 km, a najdłuższa 64 km.

– Miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.

Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – napisali na swoim profilu organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jasienia.

Jasień

Nazwa Początek Koniec Dystans
Czerwona – Miłosierdzia Bożego Jasień Kraków Łagiewniki 60 km
Złota – Maronicka – św. Nimatullaha al-Hardiniego Jasień Jasień 36 km
Srebrna – Świętego Efrema Jasień Wiślica 64 km
Biała – Matki Bożej Pocieszenia Jasień Pasierbiec 42 km
Czarna – św. Stanisława Jasień Szczepanów 40 km

Dębno

Nazwa Początek Koniec Dystans
Czerwona – św. Małgorzata Dębno Iwkowa 34 km
Niebieska – św. Józefa Dębno Iwkowa 43 km
Zielona – św Florian Dębno Iwkowa 44 km
Żółta – św. Kingi Dębno Dębno 43 km
Biała – Błogosławionej Karoliny Dębno Zabawa 40 km
Fioletowa Matki Bożej Tuchowskiej Dębno Tuchów 44 km
Brązowa – św. Szymona z Lipnicy Dębno Pasierbiec 48 km

Tymowa

Trasy w tym rejonie

Nazwa Początek Koniec Dystans
Niebieska – św. Mikołaja Biskupa Tymowa Limanowa 36 km
Czerwona – Matki Boskiej Bolesnej Tymowa Limanowa 43 km
Zielona – św. Urszuli Ledóchowskiej Tymowa Tymowa 30 km

 

Więcej o EDK 2022, trasach oraz formularzu do zapisów dostępne jest na stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz ogólnopolskim fanpage EDK.

Bieżące informacje o przebiegu EDK w regionie można znaleźć na fanpagach organizatorów: Jasień <==, Dębno <== i Tymowa <==.


IB / EDK

blank

Podobne artykuły

Back to top button