W regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku trwa koncert Świat płonął wojną – ONI miłością. Autorzy dotykając losów pojedynczego człowieka opisują uczucia, które towarzyszyły Warszawiakom podczas 63 dni walki z niemieckim okupantem. W utworach przenikniętych tęsknotą, nadzieją, marzeniami, wspomnieniami i miłością w poetycki sposób przybliżają realia Powstania.
Transmisja koncertu Świat płonął wojną – ONI miłością / 26 marca 2022 r. <==
Podczas koncertu, oprócz autorów: Barbary Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego wystąpi: Marysia Mikołajek – wokal, Magdalena Głowacka Zastawnik – narrator, Michał Seremak – pianino oraz statyści z Grupy Historycznej Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci- Pamiętamy! W POSTSCRIPTUM wystąpi Paweł Piekarczyk.
Program muzyczny „Świat płonął wojną – ONI miłością” autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego jest hołdem dla Powstańców Warszawskich i Tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Tworząc ten program nie przypuszczali, że stanie się tak realnie współczesny.
Artyści dotykając losów pojedynczego człowieka opisują uczucia, które towarzyszyły Warszawiakom podczas 63 dni walki z niemieckim okupantem. W poetycki sposób przybliżają realia powstania – bombardowania, płonące kamienice, podążanie kanałami, śluby, szpital powstańczy, zabójczą działalność snajperów, niszczycielską siłę miotaczy ognia, wolę walki, ale i doświadczenia wszechobecnej śmierci. W utworach przenikniętych tęsknotą, nadzieją, marzeniami, wspomnieniami i miłością dotykają niepodzielnie istoty bólu, strachu i rozpaczy. Można ten program określić mianem portretu psychologicznego pokolenia, szczególnie tego młodego, które zbyt szybko żyło, które zbyt szybko umierało, które stało się świadkiem ogromnego cierpienia. Ale w programie tym obecna jest też nadzieja, która nie opuszcza człowieka, dając moc, by przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
Wspomnienia i marzenia o miłości stają się przyczynkiem tej nadziei – to ona przenika serca w okrutnej, wojennej rzeczywistości. Autorzy nie pomijają tragicznych obrazów – dyskretnie ukazują odcienie rozpaczy tych, którzy tracą najbliższych, gdy dopada ich uczucie braku sensu istnienia, a każdy kolejny dzień pozostałych przy życiu naznaczony jest przenikającą serca pustką. Te wszystkie uczucia i doświadczenia są ponadczasowe i porażająco aktualne w czasie, który na bieżąco przeżywamy. W programie obecny jest wątek religijny – subtelnie wspomniany, świadomy obecności Boga i Jego mocy uzdrawiania, ale także przyjmujący dopust Boży.
W Prologu do programu usłyszymy między innymi słowa: Przewrotny los się z ludźmi droczy/ krzyżując im wspaniałe plany/ wiatry historii wieją w oczy / zwłaszcza tym bardzo zakochanym/ Czasem nie można stanąć z boku/ ani wywiesić flagi białej/ gdy wielki świat się wali wokół/ wraz z nim padają światy małe… I o tych światach opowiada ta niezwykła historia , której tytuł w znamienny sposób potwierdza, że wbrew wojnie i cierpieniu miłość trwa, i może przetrwać nawet najstraszniejsze doświadczenia, jak utwierdza nas niezmiennie od dwóch tysiącleci św. Paweł w Hymnie o Miłości: tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość – te trzy: z nich największa jest MIŁOŚĆ.
W trakcie koncertu oprócz Autorów wystąpią przedstawiciele Grupy Historycznej Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!: Magdalena Głowacka – Zastawnik – narrator, Maria Mikołajek – wokal, Michał Seremak – pianino oraz statyści.
W POSTSCRIPTUM zaśpiewa bard Paweł Piekarczyk.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko.
Koloryzacja zdjęć (w tym do plakatu) – Mikołaj Kaczmarek. Projekt plakatu: Magicprojects.
Organizatorzy: GH Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!, Gmina Brzesko, Miejski Ośrodek Kultury oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Patronat medialny: Tygodnik Niedziela, Nasza Historia, Gazeta Polska Codziennie, Niezależna, Gazeta Polska, Informator Brzeski.
—
IB