ADV
Wiadomości
Trending

Zmiana czasu na letni w 2022. Nocą z 26 na 27 marca przestawiamy zegarki na czas letni.

Zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy dzisiaj w nocy – tj. z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 r. Wskazania zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy, dzięki czemu popołudniami dłużej będziemy mogli cieszyć się światłem słonecznym.

Od 2021 kraje Unii Europejskiej – w tym Polska miały odchodzić od zmiany czasu. Parlament Europejski w marcu 2019 r. podjął decyzję o rezygnacji ze zmiany czasu. Po głosowaniu w PE sprawa trafiła do Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli rządów krajów członkowskich. Pomysł odsunięto jednak na boczny tor i na ten moment nie wiadomo, kiedy państwa miałaby do niego powrócić.

W październiku 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologi opublikowało komunikat, w którym napisało, że Unia Europejska zaleca krajom członkowskim stosowanie obecnych regulacji dot. czasu przez kolejne pięć lat. Oznacza to, że co najmniej do 2026 roku będziemy zmieniać czas tak, jak do tej pory.

Wiosenne przejście z czasu astronomicznego na czas letni jest nieco uciążliwe, zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni. Pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu nasze wiosenne i letnie popołudnia dłużej będą skąpane w promieniach Słońca.

Wprowadzenie czasu letniego miało na celu zapewnienie więcej światła słonecznego popołudniami kosztem mniejszej ilości światła porankami. Więcej światła słonecznego popołudniami jest korzystne dla sprzedaży, uprawiania sportów, wypoczynku i innych czynności wykonywanych zazwyczaj po godzinach pracy. Z drugiej strony mniejsza ilość światła porankami jest niekorzystna w rolnictwie i innych zajęciach zależnych od światła słonecznego. Wydłużenie czasu dostępnego światła popołudniami ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego — powoduje zmniejszenie liczby wypadków drogowych.

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.

IB / kalendarzswiat.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button