W poniedziałek 11 kwietnia 2022 r. około godziny 16.37 w miejscowości Jasień (Gmina Brzesko / ul. Nowy Świat) doszło do zatrucia tlenkiem węgla (czadem) 21-letniej kobiety.
Jak poinformował nas oficer dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w łazience w której doszło do zasłabnięcia znajdował się przepływowy piecyk gazowy z otwartą komorą spalania.
Poszkodowana kobieta straciła przytomność. Pierwszej pomocy kobiecie udzielili domownicy, którzy też ewakuowali ją z pomieszczenia oraz zgodnie z zaleceniem rozpoczęli wietrzenie budynku. W momencie przybycia służb ratowniczych poszkodowana odzyskała przytomność. Strażacy którzy dotarli na miejsce zdarzenia sprawdzili budynek z pomocą detektora czadu. Pomimo wietrzenia czujnik pokazywał jeszcze 80 jednostek tlenku węgla. Pozostali mieszkańcy na szczęście nie uskarżali się na żadne dolegliwości.
Na miejscu działania prowadzili strażacy z PSP Brzesko oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
—
Jak uchronić się przed czadem?
Najważniejsza rada strażaków: kupić czujkę wykrywającą tlenek węgla i zainstalować ją w miejscach, gdzie może dochodzić do niepełnego spalania, czyli w pobliżu kuchenki gazowej, piecyka czy w łazience obok piecyka podgrzewającego wodę, czyli tzw. junkersa. Czujnik czadu to nie jest duży wydatek – w popularnym serwisie aukcyjnym można kupić je już od 30 zł. Są również dostępne w sklepach technicznych. Warto pomyśleć o zakupie!
Instalacja czujki ostrzegającej przed czadem to jednak nie wszystko: trzeba również wyeliminować źródła czadu – nieszczelne piece czy niesprawne instalacje kominowe. Groźne mogą być także bardzo szczelne okna. W mieszkaniach powinna być cały czas cyrkulacja powietrza – a tego w przypadku łazienek w których zamontowane są piecyki do ogrzewania wody niestety brakuje.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
—
IB