ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Fabryka marmolady, czyli Szyszkarnia

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, trzydziesty szósty już z kolei tekst, jaki zostały opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

==

Znajduje się na pograniczu Brzeska i Jadownik. Szyszkarnia to kolejne miejsce w okolicy mocno związane z rodziną Goetzów Okocimskich. Obiekt, w którym obecnie znajduje się sympatyczna restauracja, ma bardzo ciekawą historię. Został wybudowany w 1922 roku jako fabryka marmolady, która od 1925 roku oficjalnie funkcjonowała jako Małopolska Fabryka Marmolady i Przetworów Owocowych Marcina i Elżbiety hr. Badenich.

Wokół przetwórni założony był sad owocowy i ogród warzywny. W latach 1927-28 fabryka została rozbudowana i unowocześniona. Projekt techniczny opracował inżynier technolog Stefan Henisz. Dyrektorem fabryki został hr. Marcin Badeni, zięć Jana Albina Goetza. Zakład zawiesił działalność po stosunkowo krótkim okresie, już w 1936 roku. Przyczyną była m.in. nagła śmierć hrabiego Badeniego, a przede wszystkim ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Jeszcze przed II wojną wyposażenie fabryki zostało zakupione przez Antoniego Goetza, zdemontowane i przewiezione do okocimskiego browaru. Podczas okupacji Niemcy na nowo wyposażyli fabrykę w instalacje technologiczne i kontynuowali przetwórstwo owoców i warzyw. Po wojnie w budynku znajdowała się wyłuszczarnia nasion, stąd jego powszechnie znana i używana nazwa – Szyszkarnia. Obecnie obiekt należy do prywatnych właścicieli.

Źródło: Julia Grabania, Marek Łukasz Grabania, „Fabryka marmolady”, BiM, nr 12, 2019, s. 26-27.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button