ADV
WiadomościWideo
Trending

Czchów / Znaleziono ukryty w lesie depozyt partyzantów! Sprawą zajęła się policja i prokuratura

Przed kilkoma dniami, na kanale History Hiking pojawił się kolejny materiał video związany z historią Powiatu Brzeskiego. Okazuje się, że za sprawą starej kasety i archiwalnego nagrania udało się ujawnić depozytu broni ukrytej w okolicach Czchowa. Po blisko 77 latach udało się odnaleźć niezwykle cenne rzeczy z punktu widzenia lokalnej historii.

Autorzy programu podążając śladem nagranych na kasetę magnetofonową wspomnień Franciszka Staszczyka dotarli do 97-letniej Stanisławy Sady który widział moment ukrycia odnalezionego depozytu broni. W 1945 roku jej przyszły mąż Stanisław Sady ps. „Jeleń”, wspólnie z bratem i drugim kompanem z oddziału, Franciszkiem Staszczykiem ps. „Gwiazdor” ukryli w pobliżu dom całkiem spory arsenał.

Grupa poszukiwaczy na podstawie zezwolenia konserwatora zabytków wykopała partyzancki depozyt z końca II Wojny Światowej. O znalezisku poinformowana została policja oraz prokuratura.

Depozyt znaleziony w Czchowie zawiera: pistolet maszynowy PPS (Pistolet Pulemiot Sudajewa) konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej, wzór. 43 wraz z magazynkiem. Francuski rewolwer MAS Mle z 1892 roku, wraz z kaburą. Pistolet samopowtarzalny P08 Parabellum produkcji niemieckiej z 1939 roku, potocznie nazywany Lugerem. Pistolet Mauser M1910/14 produkcji niemieckiej. Bagnet S84/98 stosowanym do niemieckich karabinków Kar98k, pochwę po długim bagnecie, sprzączkę od pasa o nieznanej przynależności, kaburę, oraz 503 sztuki amunicji do karabinu typu Mauser.

Do sprawy znaleziska odniosło się także Muzeum Armii Krajowej w Krakowie:

– Pragniemy pogratulować zwieńczonych sukcesem poszukiwań partyzanckiego depozytu na terenie Czchowa w powiecie brzeskim. Inicjatorem i organizatorem poszukiwań był Pan Wiesław Staszczyk, natomiast szefem grupy archeologów zaangażowanych w poszukiwania Pan Szymon Pawlikowski.

W toku prowadzonych prac odbyła się ich rejestracja, przy współpracy twórców kanału na Youtube „History Hiking”. Jednocześnie potwierdzamy informacje o udzieleniu przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie promesy na włączenie do zbiorów egzemplarzy znalezionej broni, amunicji oraz sprzętu wojskowego. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, w którego gestii pozostaje decyzja co do dalszych losów tego szczególnego skarbu z czasów II wojny światowej – czytamy na stronie muzeum.

Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych i youtuber.

W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał zdobył do tej pory 262 tys. subskrybentów, osiągając oglądalność na poziomie ponad 26 milionów wyświetleń.

Mateusz Kudła jest znany w Brzesku. W 2019 roku zrealizował film dokumentalny na podstawie wspomnień Dova Landau, byłego żydowskiego mieszkańca Brzeska byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. Premiera obrazu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia odbyła się w 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.

Historia regionu na kanale History Hiking

Do tej pory na kanale History Hiking pojawiły się następujące materiały na temat historii naszego regionu:

Czchów. Tajemnica starej kasety i… poszukiwania skarbu na kanale History Hiking <==

Świadectwo rabacji – o rzezi galicyjskiej na kanale History Hiking <==

Brzesko i historia brzeskich Żydów na kanale History Hiking <==

IB


foto & video History Hiking / zwiadowcahistorii.pl
foto nadesłane: Antoni
IB / IPN / History Hiking

Galeria zdjęć – zdjecia nadesłane – Antoni 

blank

Podobne artykuły

Back to top button