Dialog z materią, dialog z odbiorcą – wernisaż wystawy „Ceramiczne Dialogi”
Już po raz drugi w brzeskiej bibliotece gościmy ceramików z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W czwartkowy wieczór, 9 czerwca 2022 r. odbył się wernisaż wystawy stanowiącej pokłosie XIV Pleneru Ceramicznego dla Nauczycieli Szkół Plastycznych „Ceramiczne Dialogi”, którego jednym z organizatorów jest właśnie wiśnicka szkoła.
Na wystawie prezentowane są prace 17 artystów, bardzo różnorodne zarówno pod względem zastosowanych technik, jak i tematyki czy wizji artystycznej. Podczas wernisażu jego uczestnicy mieli okazję do spotkania i rozmowy z Henrykiem Kopańczykiem, komisarzem pleneru, Agnieszką Karecką, Magdaleną Potaczek-Szwed oraz Sławomirem Nitendelem. Powstałe podczas pleneru dzieła ceramiczne artystów z całej Polski można podziwiać w brzeskiej bibliotece do końca wakacji w godzinach pracy biblioteki.
Więcej informacji o wystawie dostarcza towarzyszący jej katalog, przytaczamy wybrane fragmenty:
Eksponowane na wystawie „Ceramiczne Dialogi” unikatowe formy rzeźbiarsko-ceramiczne to efekt nawiązania dialogu twórcy z materiałem jakim jest glina. Dialog ten pozwolił odkryć możliwości i charakter materiału oraz jego wpływ na artystyczne wobec niego zamiary przy realizacji wizji autora. Ten bezpośredni fizyczny kontakt artysty nadaje kształt, a żar ognia utrwala, pozwala dotrzeć do wymarzonego celu. Oglądając i analizując poszczególne realizacje ceramiczno-rzeźbiarskie czy też kompozycje ceramiczne da się poznać potencjał twórcy wynikający między innymi z poznania tajników warsztatu, technik zdobniczych, technologii oraz inspiracji.
Materiał ceramiczny zachęca też do eksperymentów. Ciągłe odkrywanie nowych możliwości daje nieprzewidywalne, a nieraz zaskakujące efekty. Powstałe w ten sposób prace oddziałują na widza bogatymi fakturami, naturalnymi odcieniami gliny, paletą barwnych szkliw, angob, tlenków metali oraz oryginalnym kształtem.
Wystawa plenerowych prac ukazuje nie tylko dialog twórcy z materią, ale także zachęca widza do włączenia się w ten dialog i skonfrontowania, czy przeżycia i doznania są zgodne z intencją autora.
—
PiMBP w Brzesku