Kampania społeczna „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.” jest kontynuacją poprzednich podobnych akcji i ma wyeliminować niebezpieczeństwa związane ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.
PAMIĘTAJ! Zaproś kominiarza!
Warto pamiętać, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, istnieje prawny obowiązek nałożony na właścicieli lub zarządców obiektów związany z profilaktycznym usuwaniem zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach, przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie:
Od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące
Od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy
W obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Czad – Cichy Zabójca
Czad nazywany jest cichym zabójcą: nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko 2 tysiące ulega podtruciu.
Tlenek węgla natomiast jest gazem bezbarwnym i bezwonnym przez co niemożliwym jest stwierdzenie jego obecności w powietrzu bez specjalistycznego przyrządu pomiarowego.
Właśnie z tych powodów czad nazywany jest cichym zabójcą. Powstaje on w warunkach niecałkowitego spalania głównie w urządzeniach grzewczych takich jak piece gazowe czy kominki. Gaz ten jest substancją silnie toksyczną i już śladowe jego ilości we wdychanym powietrzu mogą doprowadzić do śmierci człowieka.
Co zrobić, aby uniknąć zatrucia czadem?
Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
PAMIĘTAJ !!!
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Jak wykryć obecność tlenku węgla naszych domach?
Jak już wspomniano, tlenku węgla nie sposób wykryć przy pomocy zmysłów człowieka. Na rynku jednakże dostępne są specjalistyczne czujki, które zamontowane w odpowiednim miejscu ostrzegą nas przed zagrożeniem i bardzo prawdopodobne, że uratują w ten sposób nasze życie.
Zachęcamy zatem do wyposażania swoich mieszkań w czujki tlenku węgla. Pamiętajmy – czad zabija!
—
Opracowanie i zdjęcia: asp. Tomasz Skórski / Międzywojewódzki Cech Kominiarzy
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej / Międzywojewódzki Cech Kominiarzy