ADV
SportWiadomości

II Bieg Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego w Brzesku – Słotwinie / zdjęcia / video

Blisko 400 zawodników wzięło udział w II edycji Biegu Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego w Brzesku – Słotwinie – wydarzenia sportowego o charakterze patriotycznym, mającego na celu kultywowanie pamięci ofiar bestialskiego mordu niemieckich oprawców z 4 oraz 5 września 1939 roku.

3 września do Brzeska przybyli pasjonaci biegów oraz popularnego Nordic walking`u z niemal całej południowej Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również biegi dzieci (150, 300 oraz 600 metrów) oraz tzw. „bieg rodzinny” na dystansie jednego kilometra.

Jako pierwsi na starcie stanęli „kijkarze”, którzy do pokonania mieli przeszło pięciokilometrową trasę.
W kategorii mężczyzn dominowali przyjezdni. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Karłowski (33:45) z podkrakowskiej miejscowości Szyce, który wyprzedził Michała Florka oraz Tadeusza Kowalczyka z Krakowa. Na miejscu premiowanym nagrodą znaleźli się również: Mariusz Szpunar oraz Janusz Padło. Wśród kobiet zwyciężyła Sylwia Kasprzyk (37:05) z Myślachowic, wyprzedzając kolejno: Jolantę Wiktor ze Straszęcina, Beatę Jeleń z Woli Rzędzińskiej, Annę Kanię z Brzeska, a także Katarzynę Staszel – Łatas z Jadownik.

– Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób uczcić pamięć ofiar tragicznego bombardowania. To dość nietypowa forma, ale uważam, że prócz aspektu historyczno-patriotycznego po trudnym okresie pandemicznym niezwykle istotna jest dbałość o tężyznę fizyczną, o relacje międzyludzkie, stąd organizacja Biegu jest jak najbardziej trafioną inicjatywą. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest również ważna, biorąc pod uwagę sytuację, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą – mówił Komendant Powiatowy Policji insp. Bogusław Chmielarz, sprawujący Patronat Honorowy nad wydarzeniem.

Chwilę później na mecie zaczęli meldować się zawodnicy Biegu Głównego (10 km) – „Słotwińskiej Dychy”. Pierwszym zawodnikiem był Jakub Molczyk (34:37.96) z Niwki. Wyprzedził on Grzegorza Bednarza (35:08.65) z Bochni oraz Krzysztofa Ptaka (37:17.31) z Tarnowa. Tuż za podium uplasował się Dominik Papuga (38:00.09) z Jadownik. Wśród kobiet zwyciężyła Patrycja Świerczek (42:55.74) z Jadownik. Druga była zawodniczka z Trzebini Marcelina Kocój (43:38.99). Miejsce trzecie przypadło Brzeszczance – Joannie Gutfrańskiej (44:57.42). Cieszy również fakt, że w Brzesku udało wyśrubować się kilka rekordów życiowych.

– Idealna pogoda oraz doskonała frekwencja, co jest bardzo ważne dla nas organizatorów z dwóch powodów. Przede wszystkim chcemy podzielić się naszą lokalną historią, która wprawdzie miała tragiczny finał, jednak dzięki świadomości i pamięci historycznej kształtują się nasze „Małe Ojczyzny” oraz ich tożsamość. Z drugiej strony chcemy poprzez tego typu akcję zainteresować dzieci i młodzież wydarzeniami z przeszłości. Mamy nadzieję, że inicjatywa na stałe zapisze się w brzeskim kalendarzu. Dołożymy wszelkich starań, by w kolejnym roku powtórzyć nasze działania – powiedział w imieniu organizatorów Seweryn Kozub ze Stowarzyszenia „Be Active”.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do organizacji wydarzenia. W pierwszej kolejności Partnerom – Brzeskiemu Klubowi Biegacza „Czarna Perła”, który wznawia swą działalność w Brzesku. Mieszkańcom „Słotwiny” za działanie wolontariackie i pomoc w realizacji. Uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku pod opieką Wicedyrektor Marty Sachy. Harcerzom oraz zuchom Szczepu Czarnego przy PSP nr 2 w Jadownikach, oraz Szczepu Drużyn ZHP im. Bohaterów Września w Brzesku pod opieką Bartłomieja Turleja, Renaty Rożkowicz, Marcina Gromadzkiego. Akademii Ruchu „Libra” za przygotowanie zawodników do biegów, w wyniku których w Brzesku padło kilka rekordów życiowych na dystansie 10 kilometrów. Firmie „Na wagę zdrowia” za konsultacje dietetyczne oraz przeprowadzone pomiaru składu ciała dla zainteresowanych. Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych w Jadownikach, Mokrzyskach oraz Brzesku, a także Komendzie Powiatowej Policji w Brzesku za dbałość o bezpieczeństwo zawodników na trasie wyścigu.

Ponadto funkcjonariusze KPP przeprowadzili liczne konkursy oraz pogadanki dla dzieci na temat bezpieczeństwa w związku z rozpoczętym rokiem szkolnym na miejscu wydarzenia. Komendantowi – insp. Bogusławowi Chmielarzowi Patronowi Honorowemu. Grupie Quadowej ATV Brzesko.

Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku – Alicji Syty oraz Ewie Chmielarz – Żwawej za zabezpieczenie medyczne oraz ambulans, który na szczęście nie był wykorzystywany.

Reprezentantom szczebla Parlamentarnego oraz Samorządowego: Posłowi na Sejm RP Piotrowi Sakowi, Posłowi na Sejm RP Stanisławowi Bukowcowi, Marszałek Marcie Malec – Lech, Wójtowi Gminy Borzęcin – Januszowi Kwaśniakowi, Starostom brzeskim – Andrzejowi Potępie oraz Maciejowi Podobińskiemu za rekomendację i docenienie naszych działań.
Mecenasom Wydarzenia – firmie PROSTER, która ufundowała wspaniałe, pamiątkowe koszulki dla uczestników oraz przygotowała liczne atrakcje dla dzieci.
Darczyńcom: O&K Elektro, Pro Color – Lakiernia Proszkowa, GRANIT, Helen Doron, Lasy Państwowe,, MarinMed, GBS SOLUTIONS, Intermarche Brzesko, MONZA Baseny, Drukarnia BOWA, M&M Tlenoterapia Hiperbaryczna w Brzesku, Fundacja PKO BP, Xtreme Fitness Brzesko, Martex FHU, Akademii Ruchu „LIBRA”, Waga-Consulting.

Browarowi Okocim oraz Arkadiuszowi Świencickiemu odpowiedzialnym za strefę wypoczynku, oraz napoje orzeźwiające dla zawodników. Piotrowi Skórnógowi oraz Katarzynie Pacewicz – Pyrek za nietypowe, oryginalne trofea rzeźbione w drewnie.

Podziękowania dla Patronów medialnych: Informator Brzeski, Starnowa.tv oraz Radio Eska.

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Brzeskiego.

IB

Fot. Maciej Mazur

VIDEO

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button