ADV
EdukacjaWiadomości
Trending

Akademia Historii Polski XX wieku – ruszył cykl wykładów w Parafii Św. Jakuba w Brzesku

W środę 26 października 2022 r. w Auli Chrystusa Króla miała miejsce pierwszy wykład pana Pawła Naleźniaka pt. „Fenomen Armii Krajowej w okupowanej Europie” z serii Akademia Historii Polski XX wieku, prowadzony przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W wykładzie uczestniczyło około 260 uczniów i nauczycieli z klas 7 i 8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych Brzeska.

Była to opowieść o AK, jej osiągnięciach zbrojnych i wywiadowczych, o warunkach w jakich była tworzona, o jej organizacji, etosie i dylematach jej żołnierzy. O społecznej solidarności wśród Polaków w czasie II wojny światowej oraz o cenie, jaką żołnierze AK zapłacili za walkę o niepodległość Polski.

W ramach projektu odbędzie się łącznie  5 wykładów poświęconych historii Polski w okresie II wojny światowej. Wykłady są bezpłatne i skierowane do uczniów klas 7-8 Szkół Podstawowych, uczniów klas szkół ponadpodstawowych oraz do wszystkich zainteresowanych historią Polski XX wieku.

Na wydarzenia zapraszają Akademia Historii Polski XX wieku oraz ks. prałat Józef Drabik – proboszcz kościoła NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Terminy i tematyka wykładów:
26 X 2022 – „Fenomen Armii Krajowej w okupowanej Europie” (Paweł Naleźniak)

7 XII 2022 – „Polscy sprawiedliwi wśród narodów świata” (Paweł Naleźniak)

15 II 2023 – „Żołnierze lwowskiej i wileńskiej AKw sowieckich łagrach 1944-1959″ (Paweł Naleźniak)

12 IV 2023 – „Zbrodnia katyńska – ludobójstwo nieprzedawnione” (Dariusz Gorajczyk)

7 VI 2023 – „Cichociemni – elita dywersji” (Łukasz Płatek)

Wykłady są bezpłatne i odbywają się w godzinach 11-12.30 w auli parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Zgłoszenia szkoły z podaniem liczby osób należy dokonać najpóźniej tydzień wcześniej.
Zgłoszenia przyjmuje koordynator Akademii: Krystyna Serbeńska-Biel – tel. 504568538.

foto: Parafia św. Jakuba Ap. w Brzesku

IB / IPN

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button