ADV
EdukacjaWiadomości
Trending

Brzesko. Dawaj dobry przykład. „W Rodzinie Siła!” / zdjęcia

W czwartek 24 listopada 2022 r., w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku, odbyło się spotkanie pn. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” organizowane w ramach ogólnopolskiego programu „W Rodzinie Siła!”.

W wydarzeniu wzięły udział dr Aleksandra Piotrowska oraz dziennikarka Odeta Moro.

„W Rodzinie Siła!” to program „Solidarności” Przemysłu Spożywczego, którego celem jest wsparcie rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i przedwczesną inicjacją alkoholową. Organizatorzy zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu podopiecznym i do odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Spotkanie, które odbyło się w Brzesku, było okazją do rozmów na temat wyzwań stojących przed rodzicami oraz potrzeb współczesnego nastolatka.

Program został objęty honorowym patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Uczymy dzieci, że alkohol jest tylko dla dorosłych. Sami starajmy się postępować mądrze. One również będą.

Głos w sprawie zabrała znana psycholog dziecięca, dr Aleksandra Piotrowska, współautorka książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”.

Kilka rzeczy jest tutaj kluczowych. Po pierwsze świadomość, że wychowujemy przede wszystkim własnym przykładem, a więc stawianie dziecka w sytuacji, kiedy obserwuje pijących w nadmiarze rodziców – albo pijących regularnie – jest już z punktu widzenia dalszych jego postaw i zachowań, związanych z alkoholem, minusem. Bo od małego będzie nasiąkało przekonaniem, że alkohol jest niezbywalną, normalną częścią naszego życia, że nie można sobie wyobrazić spotkania rodzinnego, wizyty, jakiegokolwiek przyjmowania gości, bez obecności alkoholu.

Druga sprawa to oczywiście to, co przekazujemy, rozmawiając z dzieckiem. Tutaj apel do rodziców – naprawdę nie jest trudno dzisiaj wzbogacić swoją wiedzę, nt. wpływu alkoholu na funkcjonowanie organizmu, i wyjść poza sformułowanie, że to jest niezdrowe. To fakt, że jest niezdrowe, ale na czym polega tak naprawdę ta nie zdrowość? Krótko mówiąc, rodzic powinien dysponować informacjami. Naprawdę można je dzisiaj znaleźć w sieci ciągu dwóch minut.

Po trzecie byłoby dobrze, żeby rodzice przestrzegali obowiązującego prawa. A to prawo mówi, że nie wolno do 18 roku życia ani sprzedawać, ani dawać młodzieży alkoholu do wypicia, niezależnie od jego postaci – czy mówimy o lampce wina, czy mówimy o piwie, czy mówimy o alkoholu wysokoprocentowym. To nie jest tak, że moje decyzje jako rodzica są najważniejsze – nade mną jest prawo i powinniśmy takie przekonanie przekazywać naszemu dziecku. Myślę, że w tym wszystkim bardzo ważne jest to, by być dla dziecka oparciem, być bezpieczną przystanią, do której dziecko może wrócić wtedy, kiedy się coś dzieje. To jest jedna z najważniejszych rzeczy w wychowaniu – kontakt z dzieckiem i danie mu pewności, że we wszystkich sytuacjach może na nas liczyć, że my się nie będziemy wymądrzać, nie będziemy się obrażać na dziecko i nie będziemy mówić: „bo teraz musisz zrobić to i to, ja na twoim miejscu to bym to i to”. Na nastolatka to działa jak płachta na byka. W ten sposób nie wolno. Pamiętajmy o tym, że w nastolatku jest bardzo silna potrzeba samodzielności, niezależności, takiej autonomii i potrzeba bycia traktowanym z szacunkiem.

To są takie podstawowe zasady w wychowaniu dziecka – mówi dr Aleksandra Piotrowska – psycholog.

Producenci piwa czują się odpowiedzialni za to, w jaki sposób ten produkt jest konsumowany i do kogo dociera. Hasło „Alkohol tylko dla pełnoletnich” nie jest pustym frazesem i powinni się nim kierować na co dzień wszyscy sprzedawcy, konsumenci i rodzice. Mówił o tym podczas spotkania w Brzesku Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Naszym głównym przesłaniem, podczas spotkań w ramach programu „W Rodzinie Siła!”, jest to, że świat alkoholu – w tym również świat piwa – jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Tutaj nie ma żadnych kompromisów, niezależnie czy mówimy o produktach z zawartością alkoholu, czy o produktach bezalkoholowych.

Wszystko, co jest piwem, jest przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Przesłanie programu „W Rodzinie Siła!” dotyczy tego, w jaki sposób podchodzić do kwestii alkoholu w rodzinach, aby kształtować postawę młodych ludzi w duchu odpowiedzialności i trzeźwości. Alkohol nie jest produktem przeznaczonym dla osób, które są w okresie dojrzewania, w okresie nastoletnim. Branża piwowarska od wielu lat prowadzi programy w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, czyli przestrzegania granicy prawnej wieku przy sprzedaży alkoholu. Przykładem jest program „Odpowiedzialny Sprzedawca”, który ma ułatwić pracownikom sklepów odmawianie osobom, które próbują kupić alkohol, mimo że nie posiadają dowodu osobistego.

Tutaj potrzebne są działania zintegrowane. Z jednej strony edukacja w rodzinach i pokazanie, że to od postawy dorosłych zależy, czy dziecko sięgnie po alkohol oraz jak będzie postrzegało ten produkt. Z drugiej strony niezbędne są również działania bardzo praktyczne w miejscach, gdzie ten alkohol jest dostępny. – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

W ramach programu stworzony został Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica – zbiór zasad pomagających uniknąć zagrożeń, wynikających z nieodpowiedzialnego picia napojów z procentami.

Uczymy dzieci, że alkohol jest tylko dla dorosłych. Sami starajmy się postępować mądrze. One również będą.

Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica

  1. Wyznaczam wyraźne granice – alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

IB

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Back to top button