ADV
Wiadomości
Trending

Śnieg i lód na chodnikach i drogach. Sople na dachach

Kierowców denerwuje śnieg zalegający na jezdni, piesi z kolei brną w śnieżnej brei leżącej na chodnikach, do kompletu prawdziwe niebezpieczeństwo czai się nad naszymi głowami. Śnieżne nawisy na dachach i sople – to problem o ktorym zarządcy budynków często zapominają. Od kilku dni z tym wszystkim borykają się także mieszkańcy Powiatu Brzeskiego.

O swoich problemach pisali do nas mieszkańcy:

– Czy ktoś by mógł odśnieżyć drogę w Okocimiu? Nie da rady dziecka ani do szkoły zawieźć ani jak ktoś ma do szpitala zjechać, a do miasta to tym bardziej po chleb – napisała pani Katarzyna z Okocimia.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych (chodników) położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Śnieg na dachu stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. centra handlowe, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

PSP / IB

blank

Podobne artykuły

One Comment

  1. Ostatnie dni pokazują, że pogoda potrafi dać nam się we znaki wszystkim. Warunki zmieniają się z dnia na dzień, a oblodzone chodniki mogą przynieść duuużą szkodę. A czasami to kwestia uprzedniego zabezpieczenia terenu. I nie mówię tutaj juz tylko o soli, bo są dużo bardziej skuteczne środki typu noris-smelter z norenco

Back to top button