ADV
Wiadomości
Trending

Czy w Powiecie Brzeskim ktoś pamięta o Żołnierzach Wyklętych?

Od 2011 roku w Polsce 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Ze smutkiem należy zauważyć, że w Powiecie Brzeskim większe zainteresowanie wywołują dyskusje o wyimaginowanych problemach w postaci konsumpcji robaków, niż kwestia upamiętnienia w jakiejkolwiek formie Żołnierzy Wyklętych.  O tym jak deklaracje nt patriotyzmu i szacunku do historii, także tej lokalnej mają się do rzeczywistości można zobaczyć przy okazji bardzo skromnych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Niewątpliwie zniknęła już ta świeżość będąca udziałem pokolenia młodych ludzi, którzy na początku drugiej dekady tego wieku zafascynowali się Żołnierzami Wyklętymi.

Trzeba przyznać, że przeminęła ta fascynacja oraz okoliczności tej fascynacji, a także młodość tamtych ludzi – powiedział w jednym z wywiadów profesor Jan Żaryn – jeden z inicjatorów ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym.

Na stronach samorządów z terenu Powiatu Brzeskiego raczej trudno znaleźć informacje o oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Szczególnie w formie takiej jak w sąsiednich powiatach.

Temat od lat ratują Jadowniki. To tutaj dzięki garstce zapaleńców odbywa się lokalna edycja Biegu Tropem Wilczym. W 2023 r. w biegu weźmie blisko 200 osób. Bieg zaplanowano na niedzielę 5 marca 2023 r.

Jedyną stałą formą pamięci o Żołnierzach Niezłomnych jest Msza św. w kościele Św. Jakuba z intencji poseł Józefy Szczurek Żelazko oraz lokalnych struktur PiS. Po Mszy świętej miał miejsce przemarsz i nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza – w dowód pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W składaniu kwiatów wzięła udział poseł Józefa Szczurek Żelazko, część radnych Rady Miejskiej w Brzesku, Rady Powiatu oraz księża z parafii Św. Jakuba. Obecny był równiez poczet sztandarowy harcerzy z Jadownik. Władze Brzeska złożyły okolicznościową wiązankę w ciągu dnia.

A jak sprawa wygląda w sąsiednich powiatach?

Z kolei w sąsiednim Powiecie Bocheńskim wspólne uroczystości zorganizował Starosta Bocheński Adam Korta oraz Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński. W programie znalazł się okolicznościowy wykład oraz premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Tyle człowieka w człowieku. Krótki film o Janie Kocie”. Wręczono także nagrody laureatom konkursów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. W części oficjalnej znalazła się Msza Święta oraz okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci oraz składanie kwiatów. Wśród uczestników obecni byli posłowie, samorządowcy różnych szczebli, przedstawiciele wojska, policji, a nawet kompania reprezentacyjna.

Z dużym zaangażowaniem od lat do tematu Żołnierzy Wyklętych pochodzą władze Powiatu Tarnowskiego. Co roku organizowane są uroczystości powiatowe w które angażują się kolejne gminy z terenu powiatu. W roku bieżącym powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Powiatu Tarnowskiego wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Podobnie jak w Powiecie Bocheńskim przygotowano wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Grupa wokalno-aktorska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku zaprezentowała montaż słowno-muzyczny „Wilczym tropem”. Troskę o edukację patriotyczną młodego pokolenia wykazuje większość gmin z terenu Powiatu Tarnowskiego organizując własne obchody Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Fot. Maciej Poliszak / Parafia Św. Jakuba w Brzesku

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button