ADV
Kultura
Trending

Regionalne wtorki / Willa pod Matką Boską /Petersówka/

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty czwarty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku. Każdy brzeszczanin go zna, nie wszyscy jednak wiedzą, jak niezwykłych historii był świadkiem. Willa pod Matką Boską, szerzej znana jako Petersówka, w tym roku obchodzi stulecie swego istnienia.

Została wybudowana w 1923 roku przez Adama Petersa, lekarza powiatowego, który sprowadził się do Brzeska z Wadowic. Początkowo zaplanowana jako budynek jednokondygnacyjny, ostatecznie stała się willą piętrową, gdyż jej właściciel uległ wrażeniu miejsca, a także namowom swojej rodziny i zmienił pierwotne plany architektoniczne. Zamieszkiwały ją trzy pokolenia rodziny Petersów: doktor Adam Peters – postać barwna i zasłużona dla miasta, jego syn Jerzy – aktor teatrów Solskiego i Bagateli, a obecnie córka Jerzego – Zuzanna Peters-Musiał z mężem.

Petersówka miała też innych lokatorów. Jak wspomina pani Zuzanna, w czasie wojny w wilii mieszkał gestapowiec z żoną. Ich dziecko przyszło na świat w obecnym pokoju stołowym pani Zuzanny. Po wojnie w budynku zakwaterowano kilka rodzin, które współtworzyły niezwykłą społeczność – gwarną i pełną dzieci, dla których podczas wspólnych zabaw czas nie istniał. Willę w jej historii odwiedziło wielu interesujących gości. Wśród nich Karol Wojtyła – kolega gimnazjalny z Wadowic Jerzego Petersa, przyszły papież.

Obchody jubileuszu Petersówki w tym roku zaplanowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku, odbędą się w lipcu. Szczegóły wkrótce.

Na zdjęciu majestatycznie wśród pól w sąsiedztwie Petersówki, gdzie obecnie przebiega ulica Królowej Jadwigi, przemieszcza się Maria z Hałatkiewiczów Petersowa (Peterschowa), matka Adama Petersa. Fotografia z lat 20. ubiegłego wieku.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button