ADV
Wiadomości
Trending

Uwaga UPAŁ!

W niedzielę 16 lipca 2023 r. nadal obowiązuje ostrzeżenie II stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna między godziną 15:00 a 16:30 osiągnie prawdopodobnie 34 st. C! Zadbajcie szczególnie o osoby starsze, dzieci oraz zwierzęta.

Bez potrzeby nie należy wystawiać się na ekspozycję pełnego słońca, dotyczy to zwłaszcza osób starszych i cierpiących na choroby układu krążenia. W taki dzień należy spożywać dużo płynów, najlepiej czystej wody.

Mieszkańcy Małopolski otrzymali w niedzielny poranek sms z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

„Uwaga! Dziś i jutro prognozowany upał (pow. 30 st. C). Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112” – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Prognoza pogody dla Brzeska <==

– W poniedziałek spodziewane jest nadejście już od godzin południowych frontu chłodnego, na którym będą tworzyć się burze, miejscami gwałtowne. Przed frontem będzie upalnie, nawet do 32 st. C. – informuje Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec.

Zalecane jest, aby osoby starsze, chore, kobiety w ciąży, małe dzieci nie przebywały na słońcu w godzinach 12-16.00. Jeśli musimy już wyjść z domu, to najlepiej w godzinach rannych lub późnym popołudniem. Należy pamiętać o nakryciu głowy, używaniu kremów z filtrem, piciu dużej ilości płynów (minimum 2-3 litry). Nie pić gazowanych słodkich płynów i ograniczyć spożywanie alkoholu!!!

UPAŁ – jak go przetrwać?

Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

Oparzenia słoneczne

Objawy: zaczerwienienie i bolesność skóry, możliwe swędzenie, pęcherze, gorączka, ból głowy.

Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, użyj mydła aby usunąć olejki (kremy). Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.

Przegrzanie

Objawy: Osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.

Pierwsza pomoc: Połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokości 20-30 cm). Poluzuj ubranie. Użyj zimnej, mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj do picia wodę z solą małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku.

BEZPIECZNE ZACHOWANIA

  • unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między 12:00 a 16:00)
  • unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych
  • chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
  • w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych
  • jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne
  • pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek)
  • unikaj forsownego wysiłku fizycznego
  • korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli; pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny
  • unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz
  • utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych
  • przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą
  • dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają
  • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza

IB / MUW

blank

Podobne artykuły

Back to top button