Brzesko. Zobacz film „Lorena Barona” – poznaj historię samochodu barona Goetza
Na początku maja 2023 r. ponad stuletni samochód zaparkował przed Pałacem Goetzów w Brzesku. Zabytkowa Lorraine-Dietrich, niegdyś należąca do barona Goetza, a obecnie do Auto-Muzeum Macieja Pedy w Gostyniu po latach wróciła do domu. Okazji do wizyty było kilka. Jedna z nich to 110 rocznica zakupu auta przez barona Goetza. Kolejna to 50 rocznica zakupu samochodu przez ojca obecnego posiadacza pojazdu.
Zabytkowy pojazd 1 maja można było obejrzeć na brzeskim rynku, a wieczorem na terenie Browaru Okocim. Z kolei 2 maja pod nowym Pałacem Goetzów odbyła się rekonstrukcja pocztówki z widokiem auta i żołnierzy w mundurach z I wojny światowej roku. Zdjęcia zostały wykonane z udziałem grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy CK. Na aucie specjalnie na tę okazję znalazł się herb Goetzów oraz specjalna tablica rejestracyjna, nawiązująca do tych, które w dawnych czasach przyznawane były w ówczesnej Galicji.
Lorena Barona / video Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim <==
Auto, o którym mowa, to Lorraine-Dietrich SMHI z 1913 roku! Pojazd ma potężny silnik o pojemności 4,5 litra pojemności, a pomimo swojego wieku wyciąga ponad sto na godzinę. Wg. Jego właścicieli jest to jedyny zachowany egzemplarz z serii SMHI na świecie! Francuskie auto zostało zakupione w salonie w Warszawie, a jego pierwszym posiadaczem był nikt inny, jak właśnie Jan Albin Goetz-Okocimski.
– Pierwszym właścicielem naszej bohaterki był baron Jan Albin Goetz Okocimski (1864-1931), właściciel browaru w Okocimiu i pałacu w Brzesku, jeden z pionierów automobilizmu na ziemiach polskich, jeden z założycieli pierwszego automobilklubu na ziemiach polskich – Galicyjskiego Klubu Automobilowego.
Baron Goetz był koneserem marki Lorraine Dietrich.
Miał przynajmniej 4 auta tej marki: model z 1908 r. (w archiwum pałacowym w Brzesku uchowały się dwie fotografie z tym pojazdem), dwa modele z 1909 r. – 30 HP i 40 HP oraz naszą bohaterkę – 20 HP model MHI – wspomina na łamach Automobilisty Maciej Peda z Auto-Muzeum w Gostyniu.
Auto pojawiło się w Brzesku nieprzypadkowo – całe wydarzenie było możliwe dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Browaru Okocim a także wsparciu licznych sponsorów – w tym Hotelu August, Pałacu Goetzów, marekołdras.pl studio, Grupy Rekonstrukcyjna II Brygady Legionów i Gorlice 1915, Urzędu Miasta Brzesko oraz Auto-Muzeum w Gostyniu.
—
foto&video studio.pl / Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim
IB / Good One PR / studio.pl