W miniony weekend drużyny ze Szczepu Czarnego z Jadownik wzięły udział w Inauguracji Roku Harcerskiego #Utkanazespecjalnosci w Andrychowie.
– Podczas piątkowego wieczoru regionalnego mogliśmy zobaczyć, ale też spróbować życia dawnych mieszkańców Andrychowa.
W sobotę każdy pion odbywał grę terenową, podczas której mogliśmy wziąć udział w zajęciach specjalnościowych – harcerze m.in. wspinali się na ściance wspinaczkowej oraz brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy.
Harcerze starsi mieli okazję przepłynąć kajakiem w poszukiwaniu wskazówek oraz uczestniczyć w zajęciach z psami ratowniczymi. Na wędrowników czekała nocna wędrówka z zadaniami oraz gra w podwodne warcaby. Sobota zwieńczona została koncertem zespołu „Mechanicy szanty”.
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od mszy św. w Kościele pw. św. Macieja, a następnie udaliśmy się na uroczysty apel.
Oprócz oficjalnego rozpoczęcia roku harcerskiego rozstrzygnięte zostały również gry terenowa. Miło nam ogłosić, że nasz patrol wedrowniczy „Biszkopty na ogniu” zajął 1 miejsce (już drugi raz z rzędu, po wygraniu ubiegłorocznej gry w Myślenicach) – relacjonują druhowie ze Szczepu Czarnego z Jadownik.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska jest największą w Małopolsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, liczącą ponad 8 tysięcy członków, zrzeszonych w 22 hufcach na terenie Małopolski. Głównym celem jej działania jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy — stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju. Swoim codziennym działaniem harcerscy wychowawcy-wolontariusze wspierają młodych ludzi poprzez proponowanie im różnorodnych form aktywności, dostosowanych do wieku i umiejętności uczestników.
W ciągu roku harcerki i harcerze zdobywają sprawności na całe życie i uczą się m.in. postaw otwartości, braterstwa i służby, czego najlepszym przykładem jest natychmiastowe zaangażowanie w działania pomocowe podczas epidemii COVID-19 oraz na rzecz uchodźców z Ukrainy. Największymi wydarzeniami organizowanymi dla członków ZHP Chorągwi Krakowskiej są coroczne zimowiska i obozy, które nie tylko pozwalają na podsumowanie pracy czy zawiązanie nowych przyjaźni wśród rówieśników, ale przede wszystkim są możliwością przeżycia bezpiecznej, harcerskiej przygody na łonie natury.
—
foto: MUW
MUW / IB / Szczep Czarny