Regionalny wtorek / Cmentarz parafialny w Uściu Solnym – jedna z najstarszych nekropolii w powiecie brzeskim
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.
Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.
We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty drugi już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.
Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==
—
Cmentarz parafialny w Uściu Solnym – jedna z najstarszych nekropolii w powiecie brzeskim
Wiele znanych nam współcześnie cmentarzy znajdujących się na terenie województwa małopolskiego zostało założonych jeszcze w czasach zaborów. Ich powstanie związane było z dekretem cesarza Austrii Józefa II Habsburga, który zakazywał pochówku zmarłych obok kościołów. W wyniku tego rozporządzenia miejsca wiecznego spoczynku zostały objęte ochroną prawną, a także szczegółowo określono ich wielkość oraz minimalną odległość od domów mieszkalnych.
Jednym z najstarszych cmentarzy położonych na terenie powiatu brzeskiego jest cmentarz parafialny w Uściu Solnym. Ta otwarta po dzień dzisiejszy i cały czas rozrastająca się nekropolia została założona w 1798 roku, czyli zaledwie 15 lat po dekrecie wydanym przez Józefa II. Dla porównania można nadmienić, że architektoniczną perłę małopolskich cmentarzy, czyli Cmentarz Rakowicki w Krakowie założono w 1803 roku.
Spacerując po liczącym 225 lat cmentarzu parafialnym w Uściu Solnym można zobaczyć wiele starych nagrobków, które zostały niezwykle kunsztownie wykonane. Zachowane na części z nich inskrypcje ukazują nam bardzo bogatą i ciekawą historię tej miejscowości, która do 1934 roku była miastem (lokacja w XIV wieku). Wśród osób, które zostały tutaj przed laty pochowane możemy znaleźć między innymi zasłużonych burmistrzów, członków Rady Miejskiej, a także naukowców, społeczników, żołnierzy i artystów. W centralnym punkcie nekropolii wybudowano w 1912 roku kaplicę, której fundatorami byli Franciszek i Józefa Gadowscy.
Na terenie cmentarza, tuż za bramą od strony północnej, znajduje się także kwatera wojskowa z okresu I wojny światowej oznakowana jako cmentarz wojenny numer 319. Na obszarze założonej jeszcze w okresie wojny kwatery spoczywa 40 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, którzy toczyli w Uściu Solnym walki z Rosjanami.
—
PiMBP w Brzesku