ADV
Kultura

Talerz praprapradziadka – spotkania z Maciejem Szeptyckim, potomkiem Aleksandra Fredry

8 listopada 2023 r., zbliżając się ku końcowi Roku Fredry i realizowanego przez bibliotekę projektu „Mocium Panie, czas na czytanie!”, na zaproszenie PiMBP gościł w Brzesku Maciej Szeptycki – współtwórca Fundacji Rodu Szeptyckich oraz Domu Komedii Aleksandra Fredry, a także prapraprawnuk mistrza polskiej komedii, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Galeria zdjęć <==

W sali audytoryjnej RCKB odbyły się tego dnia dwa spotkania – w porze przedpołudniowej dla młodzieży klas VI-VIII z PSP3 oraz ZSP w Brzesku, a także seniorów i seniorek z Dziennego Domu Senior+, natomiast popołudniu dla słuchaczy i słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wszystkich zainteresowanych. Podczas tego szczególnego i cieszącego się wyjątkowym zainteresowaniem wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mieli możliwość wysłuchać rodzinnej historii Macieja Szeptyckiego, której głównym bohaterem był Aleksander Fredro. Niezwykle ciekawa opowieść o życiu i twórczości pisarza nazywanego „ojcem polskiej komedii” wzbogacona została archiwalnymi fotografiami oraz nieznanymi szerzej anegdotami. Potomek autora „Zemsty” wiele miejsca poświęcił na historię niepodległościowej działalności swojego słynnego przodka, która związana była z Napoleonem Bonaparte i okresem istnienia Księstwa Warszawskiego.

Publiczność poznała także historie kryjące się za enigmatycznym tytułem spotkania: „Talerz, traktor i ZX Spectrum. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”. Rzeczony talerz – część serwisu, który przed dwom wiekami należał do samego Aleksandra Fredry – pan Maciej przywiózł ze sobą na spotkanie. Nie zabrakło także traktora – zabawki, która jeszcze w latach 80. mobilizowała go, by nigdy nie rezygnować z marzeń. Słuchacze i słuchaczki przekonali się, że ZX Spectrum to jeden z pierwszych komputerów domowych, tak różny od znanych nam dzisiaj sprzętów, który u potomka Fredry rozbudził miłość do technologii, z którą na długo związał swoje życie zawodowe. Maciej Szeptycki opowiedział także o dotychczasowych działaniach i planach związanych z kultywowaniem dziedzictwa swojego wielkiego przodka, który to wysiłek przyjął na siebie w imieniu rodziny. Staraniem jego oraz wielu innych zaangażowanych w to dzieło osób na Lubelszczyźnie powstaje Dom Komedii Aleksandra Fredry – jedyna w Polsce instytucja kultury poświęcona osobie i twórczości hrabiego Fredry. Dziś pałac niegdyś należący do następców pisarza jest jeszcze ruiną, za kilka lat będzie go jednak można odwiedzać.

Brzeska biblioteka przygotowała wydarzenie w ramach w ramach projektu „Mocium Panie, czas na czytanie! – promocja czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button