Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku prowadzą czynności w sprawie nieprawidłowości przy sporządzaniu list poparcia w wyborach samorządowych. We wtorek 5 marca 2024 r. członek Miejskiej Komisji Wyborczej w Brzesku złożył w tej sprawie zawiadomienie.
Wg informacji do jakich dotarliśmy – podczas weryfikacji list poparcia dostarczonych przez jeden z komitetów wyborczych natrafiono na tzw. martwą duszę. Numer PESEL wskazywał na to, że osoba widniejąca na liście osób udzielających poparcia zmarła w III kwartale 2023 r.
Do podobnego zdarzenia wg naszego informatora doszło w Powiecie Bocheńskim.
Zgodnie z Kodeksem Wyborczym komitet, który chce zgłosić kandydatów w wyborach do rady w gminie powyżej 20 tys. mieszańców musi zebrać co najmniej 150 podpisów. Komitety wyborcze mogą rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów dopiero po zarejestrowaniu komitetu. Od 2023 r. w tabeli na liście poparcia kandydatów znajduje się rubryka, w której należy wpisać datę udzielenia poparcia. Wprowadzona zmiana ma zapobiec fałszowaniu list i zbieraniu podpisów przed dozwolonym terminem. Podpisy pod listami są zawsze weryfikowane przez komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko liczba podpisów, ale też czy podpisy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.
Fałszowanie dokumentów wyborczych (art. 248 kodeksu karnego)
Art. 248
Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:
- sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,
- używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
- niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
- dopuszcza się nadużycia lub dopuszcza do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
- odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,
- dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
—
IB