Udany start balonu stratosferycznego w Tarnowie / zdjęcia / video
W sobotę 27 kwietnia 2024 r. z terenu kampusu Akademia Tarnowska wystartowała balonowa misja stratosferyczna BEM1 przygotowana przez studentów i pracowników naukowych Akademii Tarnowskiej, uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, tarnowskich krótkofalowców oraz druhów z OSP Jodłówka-Wałki.
W ramach misji na skraj kosmosu wysłano radiosondy ze znakami SP5GFN i SP9RKF, nadające sygnał naprzemiennie na częstotliwościach: APRS: 432,5 MHz oraz 4FSK: 437,6 MHz. Ponadto można było oglądać zdjęcia ze stratosfery przesyłane przez SSTV na częstotliwości 144,5 MHz w trybie robot36, ze znakiem okolicznościowym SN230BEM oraz SP9KAO Tarnowski Klub Krótkofalowców SP 9 KAO.
W misji wysłano szereg różnego rodzaju sprzętu naukowo-badawczego takiego jak: detektor Geigera, rejestrator danych, kamera GoPro, smartfony z aplikacją CREDO Science, lokalizator GSM… i ciastko!
W pogoń za sondami ruszyły zaraz po starcie trzy ekipy pościgowe.
Misja wystartowała planowo. Ładunek wylądował w lesie blisko elektrowni Połaniec około godz. 12:00.
– Misja nosiła nazwę BEM1 ze względu na to, że rok 2024 został ogłoszony przez Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT Rokiem Pamięci gen. inż. Józefa Zachariasza Bema w 230 rocznicę jego urodzin.
Piękne logo misji przygotowane na tę okoliczność zawdzięczamy Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Warto jeszcze dodać, że Tarnów jest miejscem szczególnym, ponieważ tutaj urodził się i tutaj został pochowany gen. Bem – bohater trzech narodów: Polski, Węgier i Turcji – czytamy na profilu Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej.
- Misja pozwoliła zebrać nowe dane ze stratosfery i przetestować pewne rozwiązania techniczne:
zarejestrowano dane z czujników oraz zapisano parametry lotu na portalu Grafana, https://tiny.pl/dwjhf, - zarejestrowano na karcie SD dane z czujników BME280 (wilgotność , temperatura i ciśnienie),
- zarejestrowano na karcie SD poziom promieniowania z licznika Geigera,
- dokonano rejestracji szybkich cząstek za pomocą aplikacji CREDO Science uruchomionej na dwóch smartfonach
- przetestowano transmisję SSTV zdjęć ze stratosfery, transmisja przebiegała bez większych zakłóceń, nad obrazem z kamery trzeba jeszcze popracować
- przetestowano kamerę GoPro – niestety wyłączyła się po kilkunastu minutach na skutek przegrzania,
- i najważniejsze, przetransportowano… ciastko do stratosfery i z powrotem. Wkrótce zostaną przedstawione wyniki analiz chemicznych i mikrobiologicznych ciastka wykonane przez Naukowe Koło Chemików OZON oraz na analizę wyników z aplikacji CREDO Science.
– Sonda wzniosła się na wysokość około 33 km i wylądowała około 70 km od Tarnowa. Udało się wszystko odnaleźć. Niestety kamera GoPro została wyłączona po 17 minutach lotu.
Na szczęście ciastko i telefony z credo spełniły swoje zadanie. Ciastko od razu poszło do analizy chemicznej pod względem mikrobiologicznym – mówi Marcin Madej z Zespoły Szkół Technicznych i Budowlanych w Brzesku.
W realizację misji zaangażowane było szereg podmiotów:
- Katedra Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej
- Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku
- AMPER – Koło Naukowe Elektroników
- Naukowe Koło Chemików OZON
- Tarnowski Klub Krótkofalowców SP 9 KAO
- OSP Jodłówka-Wałki
- CREDO Science
—
foto: Maciej Mazur
IB
Zdjęcia z przygotowań, startu i śledzenia przelotu balonu
Zdjęcia z podjęcia sądy w miejscu lądowania