ADV
blank
Wiadomości

2 maja. Dzisiaj Dzień Flagi! Świętujmy razem!

Choć każdy z nas robi coś innego i ma inne talenty, nasze barwy narodowe jednoczą nas w biało-czerwonej wspólnocie. Czy wspinamy się na najwyższe szczyty, czy opływamy samotnie świat łodzią, czy po prostu pamiętamy o zawieszeniu flagi przed wejściem do klatki w bloku – Dzień Flagi RP to nasze wspólne święto.

Już 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań może przyłączyć się do wyjątkowej akcji społecznej i wywiesić flagę.

W wielu miejscach w kraju odbędą się pikniki oraz wydarzenia kulturalne związane z biało-czerwoną.

W czwartek (2 maja 2024r.) o godz. 10.00, w Brzesku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier- szef MON, weźmie udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Minister wręczy żołnierzom wyróżnienia oraz złoży kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wydarzenie rozpocznie się uroczystym apelem z Kompanią Reprezentacyjną WP i Orkiestrą Wojskową na Placu Kazimierza Wielkiego. Ponad to rozdawane będą flagi, a Wojsko Polskie zaprezentuje wozy i sprzęt wojskowy.

Ambasadorami akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas święta państwowego lub w ważnym momencie życia. Może to być dowolna flaga – uszyta samodzielnie, kupiona, a nawet zrobiona z papieru. Flagę można wyeksponować przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy. W tym roku mija 20. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi.

Świętujmy razem!

2 maja obchodzimy ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku, Dzień Flagi. Zadbajmy o to, by symbol Rzeczypospolitej był widoczny nie tylko na budynkach użyteczności publicznej ale wszystkich domach.

W charakterze barw narodowych biały i czerwony pojawiły się po raz pierwszy w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwonymi szarfami, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego  – 7 lutego 1831 r. uznał biel i czerwień za barwy narodowe (więcej o fladze na stronie Muzeum Historii Polski <==)

IB / niepodlegla.gov.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button