O czytaniu… szlaków turystycznych w Tygodniu Bibliotek
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, corocznego święta tych instytucji i osób je tworzących, brzeska biblioteka we współpracy z Grupą turystyczną Łaziorki, działającą w regionie Brzeska, zorganizowała spotkanie z przewodnikiem turystycznym Łukaszem Kornasiem poświęcone szlakom turystycznym – ich prawidłowemu odczytywaniu i korzystaniu z nich podczas pieszych – i nie tylko – wypraw.
Wydarzenie to odbyło się w nawiązaniu do projektu o charakterze regionalnym, ale i turystycznym, który realizuje obecnie brzeska biblioteka – „Geościeżka po miejscach, których już nie ma – warsztaty i gra terenowa wokół lokalnego dziedzictwa” w ramach programu Moje miejsce na Ziemi sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN. Finał projektu i prezentacja jego efektów odbędzie się podczas zaplanowanego na 4 czerwca (wtorek) w godzinach przedpołudniowych event. Wówczas grupa Łaziorki ponownie pojawi się w bibliotece, ich stanowisko i wystąpienie znajdą się bowiem w programie wydarzenia, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Podczas spotkania w poniedziałek, 13 maja tematem wiodącym były szlaki turystyczne, wykład kwalifikowanego przewodnika beskidzkiego Łukasza Kornasia z grupy Łaziorki stanowił znakomitą pigułkę wiedzy, w którą warto być wyposażonym wędrując w terenie. Zgromadzone tego wieczoru w bibliotece osoby mogły posłuchać prelekcji o tym, jak oznaczane są szlaki, jakim podlega to regulacjom, czy jak korzystać z cyfrowych i tradycyjnych turystycznych. Nie zabrakło tez niespodzianki – na zaproszenie prelegenta o symbolach używanych przy oznaczaniu szlaków pieszych i tym, jak je interpretować oraz samej procedurze znakowaniach i swoich doświadczeniach opowiedział uprawniony szlakarz, który znakował niejeden szlak w naszym bliższym i dalszym regionie. O szlakach biegnących nieopodal Brzeska też była oczywiście mowa – przede wszystkim tym czerwonym, okalającym miasto i przechodzącym przez liczne miejscowości powiatu, ale też i niedalekim, bardzo urokliwym i miejscami widokowym szlaku niebieskim od dworca w Biadolinach Szlacheckich, przez Dębno aż do Melsztyna, czy też tzw. szlaku jakubowym – biegnącej przez Brzesko i wiele miejscowości powiatu Drodze św. Jakuba Via Regia. Rozmowy o szlakach we wspaniałym towarzystwie i doskonałych nastrojach zakończyliśmy wyjściem w teren, by prześledzić pozostałości szlaku czerwonego biegnącego w kierunku brzeskiego rynku, po drodze zatrzymując się przy szlakowskazach prawdopodobnie jeszcze z lat 70., trochę już zdezaktualizowanych, lecz stanowiących turystyczną ciekawostkę, przy której pewnie niejedna osoba codziennie przechodzi się bez zwrócenia uwagi.
Zapraszamy do śledzenia informacji o projekcie, w którym zachęcamy, by poznawać Brzesko z wykorzystaniem zabawy geocaching, a wszystkim wędrującym powodzenia na szlaku!
—
PiMBP w Brzesku