ADV
blank
Kultura
Trending

41 edycja krakowskiego Wianka w Szczurowej za nami / zdjęcia

W dniach 25 i 26 maja 2024 roku w Szczurowej odbył się 41. KRAKOWSKI WIANEK – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka.

Komisja Artystyczna w składzie:

  • dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
  • Jadwiga Adamczyk – muzyk / folklorysta
  • Wiesława Hazuka – choreograf
  • dr Artur Czesak – dialektolog, językoznawca
  • Maria Danuta Cetera – etnograf
  • Beata Rompała – folklorysta

wnikliwie oceniła 8 zespołów folklorystycznych w tym: 5 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 3 zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupę regionalną, 5 kapel ludowych, 1 mistrza i 1 ucznia, 5 solistów-instrumentalistów, 14 grup śpiewaczych, 7 śpiewaków ludowych. Wykonawcy pochodzili z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich, Powiśla Dąbrowskiego i Pogórza Ciężkowickiego i reprezentowali trzynaście gmin Ziemi Tarnowskiej tj.: Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dębno, Gnojnik, Rzepiennik Strzyżewski, Radłów, Ryglice, Szczurowa, Tarnów, Wierzchosławice, Zakliczyn, Żabno.

Nagrody główne zostały przyznane w dwóch kategoriach. Wśród dorosłych grup śpiewaczych zwyciężyła Męska Grupa Śpiewacza z Uszwi, a najlepszym dorosłym śpiewakiem ludowym okazał się Stanisław Deś z Jastrzębi.

Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych, Drużbów i Starostów Weselnych „SABAŁOWE BAJANIA”, który odbędzie się w lipcu 2024 r. w Bukowinie Tatrzańskiej, Komisja kwalifikuje:

  • GRUPY ŚPIEWACZE – Męską Grupę Śpiewaczą z UszwiŻeńską Grupę Śpiewaczą POGÓRZANKI z JastrzębiŻeńską Grupę Śpiewaczą TYMOWIANKI z Tymowej

Do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą  Komisja kwalifikuje:

  • Męską Grupę Śpiewaczą PORĘBSKIE CHŁOPY z Porąbki Uszewskiej
  • śpiewaków: Stanisława DESIA z Jastrzębi i Krzysztofa RYNDAKA z Siedliszowic

Do udziału w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów, Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE  GODY w Łużnej, w 2025 r., Komisja rekomenduje Zespół KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska z programem Comber babski

Pełna treść protokołu >>

Podczas  uroczystości zakończenia 41. edycji KRAKOWSKIEGO WIANKA, decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w uznaniu za wieloletnią pracę i zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, które przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu, Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski zostali odznaczeni:

nasza Koleżanka z Biura Organizacyjnego w Tarnowie BEATA ROMPAŁA, folklorystka i animatorka kultury z kilkudziesięcioletnim stażem, absolwentka III Studium Folklorystycznego, silnie związana z pracą na rzecz regionalizmu i ochrony tradycji. Koordynatorka konkursów i przeglądów w regionie krakowskim, pomysłodawczyni i realizatorka ciekawych form kształcenia instruktorów i nauczycieli,  jurorka przeglądów i wydarzeń folklorystycznych w regionie, opiekunka i konsultantka amatorskiego ruchu folklorystycznego.
STANISŁAW DEŚ, muzyk, regionalista, instrumentalista, śpiewak ludowy, kierownik Domu Kultury w Jastrzębi od 1990 roku. Od kilkudziesięciu lat pracuje i troszczy się o zachowanie rodzimych tradycji i folkloru Pogórza Ciężkowickiego, aktywuje i organizuje życie kulturalne na terenie gminy Ciężkowice, kulturze poświęca się nie tylko zawodowo ale także społecznie.

Uroczystego wręczenia Odznaki dokonał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

ORGANIZATOR

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Koordynacja: Biuro Organizacyjne w Tarnowie

WSPÓŁORGANIZATOR I GOSPODARZ

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

fot. Kinga Ptak | MCK SOKÓŁ

MCK SOKÓŁ

blank

Podobne artykuły

Back to top button