Jakie są najlepiej płatne i deficytowe zawody w 2024 r.?
Rynek pracy od wielu lat dzieli na zawody lepiej i gorzej płatne. Warto wykorzystać wiedzę na temat najbardziej deficytowych i najlepiej opłacanych zawodów, by odpowiednio zaplanować swoją ścieżkę kariery.
Jakie zawody pozwalają na najwyższe zarobki?
Z pewnością nie będzie większym zaskoczeniem fakt, że na jedne z najwyższych zarobków mogą liczyć osoby z branży IT. Ma to związek z coraz większą cyfryzacją, rozwojem sztucznej inteligencji i rolą odgrywaną przez technologię w naszym życiu. Z tego powodu specjaliści ds. AI mogą liczyć na najwyższe zarobki w branży IT.
Najlepiej płatne zawody 2024 to także te związane z branżą medyczną, chodzi m.in. o chirurgów specjalizujących się w zakresie robotyki oraz lekarzy o wąskich specjalizacjach.
Kolejnym przykładem dobrze płatnych zawodów, które wymagają jednak odpowiednich kwalifikacji, są stanowiska związane z odnawialnymi źródłami energii – np. specjaliści ds. energii wiatrowej czy słonecznej.
Czy na każde dobrze płatne stanowisko niezbędne jest wyższe wykształcenie?
Rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, o czym informacje znajdziesz m.in. na blogu portalu Aleo. Bardzo często o poziomie płac na danym stanowisku decyduje dostępność odpowiednich kandydatów. To sprawia, że niektóre branże, w których brakuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, oferują atrakcyjne i wysokie wynagrodzenie.
Z pewnością jednym z takich sektorów rynku pracy jest branża budowlana. Popyt na dobrych fachowców będzie istniał tak długo, jak długo ludzie będą planować remonty czy budowę domów. W branży budowlanej to doświadczenie, a nie wykształcenie jest najważniejsze, dlatego z odpowiednimi umiejętnościami można osiągać zarobki na wysokim poziomie.
Jakie są zawody deficytowe 2024?
Zawody deficytowe w danej branży świadczą o niewystarczającej liczbie wykwalifikowanych pracowników na dane stanowisko. Wiedza na ten temat może pomóc w zaplanowaniu ścieżki kariery lub przekwalifikowaniu się.
Zawody deficytowe 2024 to przede wszystkim profesje, które związane są z niezbędnym doświadczeniem i wykształceniem. Zjawisko tego rodzaju zawodów istnieje na rynku pracy z kilku względów. Z jednej strony potencjalni kandydaci mogą mieć zbyt niskie wykształcenie lub niewystarczające doświadczenie.
W przypadku niektórych zawodów oferowane warunki zatrudnienia są na tyle nieatrakcyjne, że spora część z osób zdecydowała się na przekwalifikowanie się lub wyjazd do pracy za granicę, czego konsekwencją jest zbyt mała liczba obsadzonych etatów w danym sektorze.
Na liście deficytowych zawodów znajdują się m.in.: położne i pielęgniarki, kierowcy autobusów, księgowi na samodzielnych stanowiskach, magazynierzy, kucharze, lekarze, spawacze, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, murarze i tynkarze czy robotnicy budowlani.
Warto pamiętać, że to nie sam fakt wykonywania zawodu deficytowego zadecyduje o preferencyjnych warunkach zatrudnienia, a poziom umiejętności, zdobyte doświadczenie i wiedza.
—
Artykuł Sponsorowany