ADV
blank
Wiadomości
Trending

Warsztaty w GOK Borzęcin – Dobrze wykorzystać wakacyjny czas

Wakacje to okres, w którym uczniowie korzystają z zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach intensywnej edukacji. Jedni uwielbiają spędzać czas nic nie robiąc, dla innych to okazja do ładowania baterii poprzez odkrywanie nowych pasji i zdobywanie doświadczeń.

Galeria zdjęć <==

W ramach programu „Wakacje 2024 z GOK Borzęcin” skierowanego do dzieci, młodzieży, dorosłych mieszkańców gminy Borzęcin, a także gości tu wypoczywających, Gminny Ośrodek Kultury przygotował ofertę ponad 40 różnych aktywności. Oprócz wycieczek i wyjazdów, cieszących się co roku dużym zainteresowaniem, przygotowano zajęcia ukierunkowane na podnoszenie aktywności manualnych uczestników. Chętni spotykają się w każdy czwartek, od czerwca do końca sierpnia.

– Wyszliśmy z założenia, że aktywny wypoczynek jest lepszy, bo można zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, stąd zaprosiliśmy do współpracy rzemieślników, rękodzielników, a także instytucje funkcjonujące na naszym terenie, np. Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Tematyka zajęć, a tym samym techniki, są bardzo zróżnicowane i trzeba przyznać, że dzieci i młodzież chętnie i z zadowoleniem korzystają z oferty – przyznaje Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin.

Pierwsze warsztaty odbyły się 27 czerwca. Uczestnicy przygotowali ramki na wakacyjne zdjęcia. Własny pomysł był podstawą, a wykonanie to już tylko fantazja uruchomiona w pełnym wymiarze. Do przygotowania prac wykorzystano antyramy, muszelki, farby do malowania na szkle, różnego rodzaju naklejki oraz ozdobne aplikacje. W warsztatach, które przeprowadzili instruktorzy GOK Borzęcin, oprócz dzieci wzięły udział mamy.

Na kolejnych zajęciach (2 lipca) uczestnicy wykonali – metodą decoupage – ozdobne słoiczki. To technika zdobienia, polegająca na naklejaniu na dekorowanym obiekcie warstw cienkiego papieru. Uczestnicy wycinali, malowali i mocno się trudzili, a efektem ich twórczej pracy były pięknie wykonane przedmioty, które mogą służyć, jako flakon bądź szkatułka na drobiazgi. Nad całością działań czuwała miejscowa rękodzielniczka – Katarzyna Stąśko, laureatka Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

Dwa dni później przygotowano warsztaty stolarskie dla dzieci i ich rodziców.

– Po rozmowach z Mariuszem Bieńkiem, miejscowym stolarzem i rękodzielnikiem ustaliliśmy, że tego typu zajęcia będą miały nie tylko charakter poznawczy, ale też integracyjny – rodzic miał okazję do wykonania ciekawych, praktycznych rzeczy i twórczo spędzić czas ze swoim dzieckiem – informuje Piotr Kania.

Warsztaty rozpoczęła krótka prezentacja na temat ekosystemu, pochodzenia drewna, jego rodzajach oraz sposobie pozyskiwania tego surowca. Materiał filmowy i wykład dla uczestników przygotował Karol Blicharz specjalista SL ds. łowiectwa, ochrony przyrody i edukacji leśnej z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. W części praktycznej rodzinne zespoły, z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej drewnianych elementów, odrobiny specjalnego kleju, kołków i specjalnego drewnianego młotka, złożyły wyjątkowy pociąg. Dzieci we współpracy ze swoimi rodzicami wykonały drewniane zabawki, które po zajęciach mogły zabrać ze sobą.

– Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie frekwencja, nie spodziewałem się że aż takie zainteresowanie wzbudzą warsztaty stolarskie. Dzieci słuchały z zaangażowaniem, a przy pomocy rodziców wykonywały wszystkie etapy, krok po kroku, aby stworzyć małe dzieło z drewna. Cieszy mnie, że GOK Borzęcin stworzył możliwość przeprowadzenia warsztatów. Już nie mogę doczekać się następnych, zaplanowanych na sierpień – mówi Mariusz Bieniek.

Projektowanie i własnoręczne tworzenie doniczek z gliny samoutwardzalnej a następnie sadzenie wybranej rośliny były tematem kolejnego spotkania (11 lipca), które poprowadzili instruktorzy z Krakowskiej Przestrzeni Kreatywnej. Kilkadziesiąt dzieci z terenu gminy Borzęcin poczuło w sobie duszę artysty-plastyka i swoje wizje na temat różnorakich form, jakie może przybrać zwykła doniczka, urzeczywistniło w trakcie warsztatów. Samodzielne wykonanie doniczki stanowiło pierwszy etap, kolejny utwardzenie i jej pomalowanie. Ilu było uczestników, tyle różnorodnych form i kolorów. Widać było w młodych twórcach zmysł kreatywności i pomysłowość. Po wysuszeniu doniczki każdy z uczestników posadził w niej roślinkę, która odpowiednio pielęgnowana będzie ozdobą domowej przestrzeni.

Kilka godzin później nastolatki z gminy Borzęcin miały okazję samodzielnie wykonać stylizację paznokci i hybrydowe manicure. W warsztatach udział wzięło 13 dziewczyn, które na wzornikach uczyły się technik zdobienia paznokci.

– Uczestniczki świetnie poradziły sobie zarówno z malowaniem, jak i zdobieniem paznokci. Tylko jedna z nich miała wcześniej styczność z hybrydą, reszta pracowała dzisiaj po raz pierwszy na tego typu lakierach. Wyszło im świetnie – mówi Joanna Krzanowska, stylistka prowadząca spotkanie.

Przed nami kolejne zajęcia. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie serdecznie zapraszają!

(pio)

blank

Podobne artykuły

Back to top button