ADV
Wiadomości

Polder na Wiśle w Gminie Szczurowa – spotkanie z radnymi i mieszkańcami

W piątek 4 października 2024 r. o godzinie 10.00 w sali Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szczurowej odbyło się posiedzenie Gminnych Komisji, którego tematem było „Przedstawienie przez przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informacji na temat projektu budowy polderu przeciwpowodziowego w Dolinie Wisły na terenie gminy Szczurowa.”

W spotkaniu oprócz radnych, pracowników RZGW, urzędników Gminy Szczurowa obecni byli również zainteresowani mieszkańcy Gminy Szczurowa.

blankPo spotkaniu, na gorąco swoimi wrażeniami podzielił się Rafał Cierniak, za którego sprawą na początku września informacja o planowanej budowie polderu dotarła do szerszej publiki.

POLDER PROJEKT 2.0

Dzisiaj 4.10 na wspólnym posiedzeniu gminnych komisji przedstawiciele Wód Polskich przedstawili zebranym pomysł i projekt polderu zalewowego zlokalizowanego na północ od Szczurowej. Większość przedstawionych materiałów, to informacje zawarte na stronie bezpiecznawisla.pl Nie padły żadne konkretne deklaracje o realizacji. Oficjalnie to „tylko” projekt, który w grudniu będzie przedstawiony do konsultacji, i nawet wójt planuje kontynuacje inwestycji w tych miejscowosciach i dalszą gazyfikację w kolejnych latach.

W prezentacji i odpowiedziach na pytania padały jednak zdania: o braku alternatywy na zbiornik, o najlepszej możliwej lokalizacji, o jedynym możliwym sposobie przechwycenia wód powodziowych, o dostępnym finansowaniu budowy i roszczeń, a sposobem na sprzeciw mieszkańców będą skuteczne i owocne konsultacje i dialog.

No to panie wójcie jeżeli jak usłyszałem, poinformowanie mieszkańców o tym projekcie było „nieodpowiedzialne”, to czym było niepoinformowanie mieszkańców od wiosny? Może o konsultacjach też informowałaby wywieszona kartka gdzieś na tablicy ogłoszeń w urzędzie (tak żeby nie straszyć)? Trzeba było w maju ładnie i delikatnie zasygnalizować temat, a nie mieć pretensje do świata, że ja, czy inne media o tym napisały jak o „sensacji”. Gdyby nie te wpisy, dzisiejszego spotkania też by nie było.

Może warto panie wójcie odblokować ludzi na urzędowym fejsie, zagwarantować dostęp do informacji, zmienić ton i narracje, bo choć różnie patrzymy na problemy to chcemy by gmina się rozwijała, a wbrew pozorom nawet taki projekt może być szansą na rozwój relacjonuje Rafał Cierniak jeden z działaczy społecznych z terenu Gminy Szczurowa.

W komentarzu pod wypowiedzią Rafała Cierniaka do sprawy odniósł się Sławomir Pater – jeden z kandydatów na wójta Gminy Szczurowa podczas minionych wyborów samorządowych.

– Rafał Cierniak zapewne zdecydowana większość mieszkańców oraz wg deklaracji również Urzędu Gminy są zainteresowani planem „A” czyli zachowanie status quo.

Jednak na dzisiejszym spotkaniu padło hasło „spec ustawa” a to znaczy, że wynik zapowiedzianych konsultacji będzie raczej bez znaczenia dla podjęcia decyzji.

To z kolei wywołuje pytanie czy jest plan „B”? Jakie ma założenia i pomysły na przekształcenie projektu budowy suchego polderu w „szansę na rozwój” ( jak to nazwałeś)?

Czy do rozpoczęcia zapowiedzianych konsultacji taki plan „B” zostanie przepracowany? Czy do będą w nim zamiast pobożnych życzeń propozycje przedyskutowane i zaaprobowane do ew. realizacji przez Wody Polskie, Wojewodę (Rząd), samorządy które dzięki polderowi mają być ochraniane i wszystkich świętych? – komentuje Sławomir Pater.

Kwestia budowy polderu rodzi wiele pytań o konsekwencje dla Gminy Szczurowa i jej demografii.

– Pojawia się faktycznie kolejne ryzyko. Przy ewentualnej operacji wysiedlania (nie można tego przecież wykluczyć) wysiedlani mieszkańcy zadadzą sobie pytanie „czy na pewno chcę/muszę pozostać w tej gminie?” I to będzie kolejny gwóźdź – dodaje w kolejnym komentarzu Sławomir Pater.

Jednym z ciekawych głosów w tej dyskusji jaka toczyła się pod wpisem Rafała Cierniaka była wypowiedź użytkownika o pseudonimie Chris Jetta.

– Sławomir Pater ja znam takich co czekają na polder, a konkretnie pieniądze i ucieczkę albo już uciekli. Ruiny stoją, kwadratowe bloki z 70 roku,  czekają na zalanie, a nie remont. Po co by pan wrócił do Gorki trzeba sobie zadać to pytanie – komentuje bez ogródek Chris Jetta.

Kwestia dostępu do informacji nt. planowanej budowy polderu na Wiśle w Gminie Szczurowa budziła wiele emocji, stąd te redakcja Informatora Brzeskiego zwróciła się z zapytaniem w tej sprawie do przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

1. Kiedy lokalne władze samorządowe otrzymały pierwsze informacje nt planowanych działań w zakresie budowy polderu na Wiśle?

Wstępne założenia programu działań retencyjnych, który stanowi element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem zaprezentowano podczas konferencji w Sandomierzu w dniu 14 maja br.

Tworzony Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców przed ryzykiem powodzi przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych, nie tylko w infrastrukturze hydrotechnicznej, ale także wokół niej. Program obejmuje cały katalog działań ukierunkowanych na zwiększenie retencji naturalnej (odtwarzanie starorzeczy, bagnisk i mokradeł, rowów melioracyjnych oraz zalesianie) oraz budowę polderów, których łączna, potencjalna retencja może wynieść ok. 230 mln m3. Rekomendowane przez Wody Polskie rozwiązania pod koniec bieżącego roku zostaną poddane konsultacjom społecznym.

 

2. Czy w ostatnim czasie organizowane było spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami rady gminy Szczurowa?

Spotkanie Dyrekcji PGW WP RZGW w Krakowie z przedstawicielami rady gminy Szczurowa zaplanowane jest na dzień 04.10.2024.

Informujemy, że aktualnie trwają końcowe prace analityczne nad programem działań. Rekomendowane przez Wody Polskie działania poddane zostaną konsultacjom społecznym pod koniec bieżącego roku. O dokładnym terminie konsultacji będziemy informować na stronie internetowej PGW WP, stronie projektu https://bezpiecznawisla.pl/ oraz za pośrednictwem gminy. Dopiero po zakończeniu konsultacji powstanie ostateczny program proponowanych działań uwzględniający uwagi zarówno przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego i jak i lokalnej społeczności. Wyniki końcowych prac zostaną przedstawione na początku 2025r. – informuje w odpowiedzi nadesłanej na pytania Informatora Brzeskiego Magdalena Gala Rzecznik Prasowy z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej.

Polder Szczurowa-Koszyce

Jednym z elementów programu poprawy bezpieczeństwa powodziowego na odcinku Wisły pomiędzy Krakowem a Zawichostem jest utworzenie Wiodącego Polderu Zalewowego na północ od linii: Strzelce Małe – Szczurowa – Włoszyn (od Gróbki po Uszwicę). Jak wynika z dostępnych materiałów polder będzie miał około 206 milionów metrów sześciennych pojemności. Obiekt będzie więc miał pojemność większą niż głośny w ostatnim czasie zbiornik w Raciborzu.

Parametry techniczne Wiodącego Polderu Zalewowego

• „Retencja w dolinie”, uzyskana poprzez podniesienie przegród wysuwanych z dna lub w postaci zasuw, przez co powstanie spiętrzenie wody i cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m., uzyskana pojemność ok. 206 mln m 3 , obszar ok. 35 km 2.

• Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m, w tym ok. 16 km wałów wymaga ) odniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok.14 km wałów.

W normalnych warunkach wszystkie zamknięcia chowają się do poziomu dna koryta Wisły lub zostają podniesione. Na międzywalu pozostaje na stałe ziemna zapora czołowa o nachyleniu skarp 1:3. Na koronie zapory wykonana zostanie droga dla aut osobowych i ciąg pieszo-rowerowy. Długość zapory czołowej 1,0 km.

Migrację zwierząt wzdłuż wiślanego korytarza migracyjnego umożliwią przejścia dla zwierząt (zamykane na czas piętrzenia).

Nie zakłócamy przepływu rumowiska w czasie przepływów średnich w korycie Wisły.

O planach budowy potężnego polderu na Wiśle w Gminie Szczurowa pisaliśmy w materiale:

Potężny polder powstanie na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce <===

Foto: Maciej Mazur – most na Wiśle w Górce

IB

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button